poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Murapol wchodzi na giełdę i inwestuje w ludzi

Murapol wchodzi na giełdę i inwestuje w ludzi

by Redakcja
0 comment

Grupa Murapol planuje swój debiut na GPW w Warszawie w ciągu najbliższych 2 lat. Murapol jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm deweloperskich. W 2016r. sprzedał najwięcej mieszkań w Polsce – 3 042. W pierwszych 3 kwartałach 2017r. sprzedaż wzrosła o 21% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Koniunktura na rynku nieruchomości i sukcesy dewelopera przyciągają uwagę potencjalnych inwestorów prywatnych.

Na początku tego roku ruszył proces wprowadzenia spółki na giełdę. Pierwszym etapem były zmiany kadrowe w składzie organów holdingu. Od 1 stycznia 2018r. dotychczasowy prezes – Michał Sapota – wszedł w skład rady nadzorczej grupy Murapol. Nikodem Iskra objął stanowisko prezesa Murapol S.A., a dr Iwona Sroka została członkiem zarządu odpowiedzialnym za obszar komunikacji strategicznych i relacji inwestorskich.

Grupa Murapol inwestuje w ludzi

Dużym atutem grupy było delegowanie dr Iwony Sroki do zarządu Murapol S.A. oraz rady nadzorczej Skarbiec TFI. Jest to osoba, która posiada wysokie kwalifikacje i ogromne doświadczenie na rynku kapitałowym. W latach 2009 – 2017 pełniła funkcję prezes GK KDPW. W tym czasie dr Iwona Sroka była odpowiedzialna za realizację najważniejszych projektów rozwojowych spółki.

Jako prezes GK KDPW wprowadziła szereg zmian systemowych w spółce, w wyniku których infrastruktura post-transakcyjna jest najbardziej rozwinięta w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

Murapol już planuje nowy rekord

Murapol to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm deweloperskich. W 2016r. sprzedał najwięcej mieszkań w Polsce – 3 042. W pierwszych 3 kwartałach 2017r. sprzedaż wzrosła o 21% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Prognozy grupy kapitałowej wskazują, że w całym 2017r. zostanie pobity wynik z roku 2016. Firma jest zabezpieczona również na przyszłość. W ciągu 3 lat planuje budowę kilkunastu tysięcy mieszkań i lokali. Grunty pod te inwestycje są już zabezpieczone odpowiednimi umowami.

Murapol szykuje się do międzynarodowej ekspansji

Grupa działa w 14 miastach Polski, a w 3 kolejnych planuje inwestycje. Strategia Murapol S.A. zakłada międzynarodową ekspansję. Już teraz działa w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

W pierwszych 3 kwartałach 2016r. grupa zrealizowała budowę 86 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkań. W analogicznym okresie 2017r. już 168 tys. m2 PUM. Portfel projektów w przygotowaniu na koniec 3Q 2017r. wynosił 1,1 mln m2 PUM. Zapewnia to firmie działalność na najbliższe 5-6 lat.

Deweloper, który dzieli się zyskami

Bardzo ważnym segmentem grupy jest działalność inwestycyjna. Murapol współtworzy wraz z wiodącymi na rynku polskimi TFI produkty inwestycyjne, oparte o realizowane projekty nieruchomościowe.

Inwestorzy, dzięki nabyciu certyfikatów inwestycyjnych, mogą uczestniczyć w procesie inwestycji deweloperskiej, który pokrywa się z realnym procesem budowlanym, a do tego charakteryzuje się stabilnymi dochodami. O interesującym i innowacyjnym produkcie pisaliśmy w artykule Jak sprzedać mieszkanie w 3 lata i zarobić minimum 15%. W celu dalszego rozwoju obszaru inwestycyjnego, w czerwcu tego roku grupa Murapol nabyła 32,99%  akcji spółki Skarbie Holding S.A. – właściciela Skarbiec TFI.

Firma Murapol przyciąga uwagę nie bez powodu

W naszej analizie wskaźnikowej za I półrocze 2017r., którą możecie przeczytać w artykule Najlepszy deweloper w Polsce.

Murapol S.A. spośród 11 firm deweloperskich, które sprzedały najwięcej mieszkań w 2016r. uplasował się najwyższej, biorąc pod uwagę rentowność, zadłużenie i płynność. Na tle branży Murapol S.A.  osiąga wysokie rentowności z aktywów i kapitału własnego. Inwestorzy szukają właśnie takich spółek o wysokiej efektywność kapitału własnego, ponieważ takie firmy mają szansę na osiąganie wysokich nadwyżek finansowych i wypłaty wysokich dywidend. Analizę jednego z produktów możecie przeczytać tutaj.

Dynamiczny rozwój oraz ustanawiane z roku na rok rekordy sprzedaży mieszkań, przy wysokich wskaźnikach rentowności, czynią z planowanego za dwa lata IPO bardzo łakomy kąsek dla inwestorów szukających przedsiębiorstw o silnych fundamentach i perspektywach rozwoju. Jednak Ci, których uwaga skupia się tylko na emisji akcji – muszą jeszcze na to poczekać.

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.