piątek, 20 września, 2024
Strona główna » Udowodnij, że nie jesteś statystycznym Polakiem

Udowodnij, że nie jesteś statystycznym Polakiem

autor Redakcja
0 komentarz

Niedawno Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, przeprowadziła badanie 52 tys. dorosłych osób w 30 krajach na temat wiedzy o finansach z wykluczeniem USA. Następnie nadała oceny ich zachowania oraz odczuć co do płynności poruszania się w świecie finansów. Okazało się generalnie, że im bogatszy kraj, tym lepszy wynik. Najlepiej wypadła Francja z wynikiem 14,9 z 21, a zaraz za nią uplasowało się Finlandia i dalej Norwegia. Niestety Polacy zajęli ostatnie miejsce, zaraz po Białorusi, z wynikiem 11,6. W lepiej sytuowanych krajach znacznie popularniejsze jest także inwestowanie pieniędzy, w tym poprzez fundusze inwestycyjne.

Polacy mają problem ze zrozumieniem procentu składanego

W badaniu tym, aby ocenić umiejętności jego uczestników, poproszono o wypełnienie quizu z 7 pytaniami, gdzie poruszono podstawowe kwestie finansowe. Pytano m.in. o inflację, ryzyko inwestycyjne, czy o procent składany. Średnio 56 procent uczestników, zaznaczyło prawidłowo przynajmniej 5 odpowiedzi. Uczestnicy badania mieli często problem ze zrozumieniem idei procentu składanego, czyli tego, że odsetki rosną wykładniczo przez dany okres czasu trwania inwestycji.

Dużo z pytań zadanych uczestnikom podczas quizu dotyczyła tak naprawdę problemów matematycznych. Umiejętności z tej dziedziny wiedzy są bowiem ważne, aby dobrze funkcjonować w wymiarze finansowym. Mimo wszystko, badania pokazują, że uczenie ludzi na temat finansów wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje. „Z pewnością nie wystarczy uczyć faktów i pojęć finansowych” – uważa John Lynch, profesor z Uniwersytetu w Kolorado. Jego zdaniem edukacja finansowa byłaby o wiele bardziej skuteczna, jeśli dawałby uczniom pewne umiejętności, które byłyby opanowane na krótko przed czasem, kiedy będą tak naprawdę potrzebne.

Przykładowo w USA, uczniowie szkół średnich, przyswajają już wiedzę o kredytach studenckich oraz kosztach i zaletach chodzenia do drogich college’y. Analogicznie, nowi pracownicy mogliby być uczeni na temat zakładania planów emerytalnych, wskazuje Lynch.

                                                                                             Jedynie 10% oszczędności Polaków w funduszach

Oszczędności Polaków - wykres - gdzie Polacy trzymają swoje oszczędności

Źródło: www.michalstopka.pl

Brak umiejętności i wiedzy na tematy finansowe naszych rodaków idzie w parze z awersją do ryzyka spowodowaną obawami związanymi z kryzysem finansowym i fiskalnym w Unii Europejskiej. Do oszczędzania zniechęcają też niskie stopy procentowe. W efekcie, Polacy wolą bezpieczne inwestycje, które można szybko spieniężyć. Jak pokazują dane, najczęściej przechowujemy pieniądze w gotówce bądź na depozytach. W funduszach inwestycyjnych, Polacy trzymają jedynie ok. 10 procent pieniędzy.

Powyższe badanie pokazuje, że aby podnieść świadomość finansowa Polaków i zwiększyć zaangażowanie środków w efektywnych oszczędnościowo funduszach inwestycyjnych, należałoby rozpocząć od edukacji. Nauka o podstawach finansów w szkołach średnich, byłaby niezwykle pomocna, aby w dalszej perspektywie społeczeństwo się bogaciło.

Moim zdaniem, obawy przed kryzysem finansowym i fiskalnym w UE Polaków, to jedynie złudzenie spowodowane lękiem przed utratą pieniędzy poprzez inwestowanie. Tymczasem świat inwestycji jest na tyle szeroki, że z pewnością dla każdego znajdzie się jakiś ciekawy produkt finansowy, czy fundusz inwestycyjny, efektywniejszy niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, czy w depozycie bankowym.

Udowodnij, że stać Cię na więcej

Na stronie Targeto.pl możesz udowodnić, że nie jesteś statystycznym Polakiem i o inwestowaniu wiesz więcej niż pokazał quiz. Stwórz własny portfel na Targeto.pl i przetestuj w praktyce, jak wygląda efektywne inwestowanie. Portfel można założyć wirtualnie, bez udziału swoich oszczędności. Portfele funduszy inwestycyjnych to swoisty plac zabaw, na którym można nauczyć się jak inwestować skutecznie.

Prócz portfeli własnych są też inne narzędzia pomocnicze, wspierające inwestowanie on-line – jak rankingi, ratingi, czy alerty o zysku i stracie.

Testuj, sprawdzaj i korzystaj ze wsparcia specjalistów i innowacyjnych narzędzi – zanim zainwestujesz swoje oszczędności.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.