O powodzeniu inwestycji w fundusze nie świadczy tylko przemyślany zakup funduszu, dobranego pod kątem perspektyw na rynkach finansowych. Równie ważne jest dokupowanie jednostek uczestnictwa. A jeszcze ważniejsze jest ich sprzedawanie. To właśnie w tym momencie jest czas na realizację zysku, który założyłeś, rozpoczynając inwestowanie.
Kiedy realizować zyski z inwestycji
Dobrze wiesz, że nie da się uniknąć ryzyka przy inwestowaniu. Nawet gdy postanawiasz zapomnieć o funduszu na cały okres horyzontu inwestycyjnego i zamierzasz zainteresować się nim dopiero po 9 latach, z 10 możliwych. Ryzyko jest zawsze. Zapominając o nim, tracisz je z pola widzenia. Może ono wówczas znacznie przekroczyć Twoje założenia. Taka inwestycja, której nie kontrolujesz, jest jak proszenie się o kłopoty. I nie realizuje założeń często przytaczanych przez specjalistów strategii typu „kup i trzymaj” – bez względu na wszystko.
Wiesz przecież, że fundusze inwestują w różne aktywa. A każde z nich ma swój poziom ryzyka. Więc i fundusz uzależniony jest od wielu zmiennych, które wpływają na rynek jego inwestycji. Czym są te zmienne? To wszystko, co dzieje się m.in. w gospodarce i polityce. Możesz te zmiany samodzielnie monitorować i tworzyć własne analizy, do których dopasujesz akceptowalny przez Ciebie poziom ryzyka w stosunku do zysku, który chcesz osiągnąć.
Ale możesz także polegać na pracy specjalistów. To właśnie oni badają fundusze bardzo szczegółowo i tworzą ich rating. Wskazuje on na sytuację rynków, na których inwestuje fundusz. W ratingu nadawana jest ocena, która pokazuje potencjał inwestycyjny funduszu. To gotowa interpretacja wielu mechanizmów, jakie wpłynęły na jego bieżącą sytuację. Biorąc pod uwagę ocenę ratingową, minimalizujesz ryzyko związane z sytuacją Twojej inwestycji.
Skoro wiesz już, jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć i znasz ocenę swojego funduszu – warto, abyś wiedział, jak kontrolować jego byt. Jeżeli Twoja inwestycja jest długoterminowa, zdajesz sobie sprawę z tego, że nie tylko zewnętrzne czynniki mogą wpływać na fundusz – jak zmiany w gospodarkach, w które fundusz inwestuje. Także TFI, może wprowadzić modyfikacje, które wpłyną na wynik Twojego portfela inwestycyjnego. Do takich sytuacji należą m.in. zawieszenie odkupywania jednostek uczestnictwa, połączenie funduszy inwestycyjnych lub zmiana wysokości opłaty za zarządzanie. O tym będziesz powiadomiony przede wszystkim poprzez tradycyjną korespondencję. Ważne aktualizacje są podawane również na stronie www towarzystwa lub w ogólnopolskiej prasie.
Jak widzisz, nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na pytanie dotyczące minimalizacji ryzyka w inwestycjach. Jest natomiast szereg porad polecanych przez profesjonalistów, które warto stosować, aby właściwie ocenić potencjał inwestycyjny funduszu i w dobrym momencie sprzedać jednostki. Kiedy następuje dobry moment? Właśnie wtedy, kiedy określisz swój poziom ryzyka i zdobędziesz jak najwięcej rzetelnych informacji i pozytywnych prognoz o sytuacji Twojej inwestycji.
Jak minimalizować ryzyko w inwestowaniu?
– określ dopuszczalny poziom straty w procentach
– korzystaj z ocen funduszy Targeto.pl
– kontroluj zmiany w obrębie Twojego funduszu
– zbieraj informacje o szczegółach funduszu
– bądź zawsze na bieżąco, nawet jeśli jest to inwestycja na lata
A jeśli chcesz być zawsze na bieżąco – skorzystaj z narzędzi Targeto.pl i powiadomień sms lub e-mail o wszystkich zmianach.