poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Fundusz NN Akcji to nie tylko polskie akcje, ale też inne atrakcje

Fundusz NN Akcji to nie tylko polskie akcje, ale też inne atrakcje

by Redakcja
0 comment

Fundusz NN Akcji powstał prawie 20 lat temu, któremu Polacy powierzyli ponad miliard złotych. W tym roku uczestnicy funduszu zarobili już ponad 17 procent.  Czas na Twój udział w akcji „najlepsze polskie akcje”.

Te same akcje, ale zupełnie inne zasady

Gdy, decydujemy się inwestować na giełdzie samodzielnie, zasady inwestowania ustalamy zupełnie dowolnie. Możemy inwestować w spółki spekulacyjne lub w najbardziej wiarygodne i największe. Dowolnie też ustalamy liczbę spółek dobranych do naszego portfela Przy tym na dużą dywersyfikację – kilkanaście spółek – mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które dysponują odpowiednio dużym kapitałem.

Natomiast fundusz NN Akcji inwestuje od 70 do 100 proc. swoich aktywów w akcje na zasadach ściśle określonych (w statucie funduszu).  Celem funduszu jest długoterminowy wzrost jego aktywów i dobór spółek musi być dokonywany pod kątem osiągnięcia tego celu.

Dlatego w aktywach funduszu znajdują się wyłącznie spółki, które zdaniem zarządzającego, dają najwięcej szans na osiągnięcie przyjętego celu.

W naszym koszyku nie może być kilku jajek

Drugą zasadą, którą musi przestrzegać zarządzający funduszem NN Akcji, jest odpowiednie rozproszenie ryzyka inwestycyjnego – na kilkadziesiąt spółek.

Musimy bowiem wiedzieć, że nawet największe i najlepsze spółki nie dają nam gwarancji, że, w przyszłości,  w perspektywie wieloletniej będą osiągały wysokie zyski z prowadzonej działalności.  Dlatego nawet najbardziej wiarygodne spółki stanowią jedynie kilka procent aktywów funduszu.

Największy udział w aktywach funduszu NN Akcji mają takie spółki jak: Polski Koncern Naftowy ORLEN, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, KGHM Polska Miedź oraz ING Bank Śląski.

Wszystkie korzyści już od 200 złotych

Uczestnicy funduszu stają się posiadaczami całego portfela akcji największych i najbardziej wiarygodnych polskich firm już przy kwocie 200 złotych. Taka jest, minimalna pierwsza wpłata do tego funduszu.  Minimalna dopłata jest jeszcze niższa i wynosi  50 zł.

Do funduszu możemy wpłacać dowolne kwoty z dowolną częstotliwością i na dowolnie określony czas. Może to być nawet inwestycja kilku miesięczna, a nawet jeszcze krótsza. Zalecane jest inwestowanie zgodne z przyjętym przez fundusz celem, czyli na okres kilku, a nawet kilkunastu lat.

Im dłuższy horyzont inwestycji przyjmiemy i im więcej wpłat będziemy wnosili do tego funduszu – najlepiej z częstotliwością miesięczną – tym większą będziemy mieli pewność, że nasza inwestycja przyniesie nam oczekiwany rezultat.

Fundusz NN Akcji może być doskonałym wehikułem do oszczędzania z myślą o dodatkowej emeryturze

W takim przypadku warto naszą inwestycję w fundusz opakować w IKE lub IKZE, ponieważ w takim przypadku nie tylko skorzystamy z ulg i zachęt podatkowych, ale również z niższych opłat.

W tradycyjnej formie inwestowania, jeżeli dokonamy wpłaty online, unikniemy opłaty manipulacyjnej. Jednak będziemy ponosić opłatę manipulacyjną w pełnej wysokości, czyli 3,5% rocznie.  Ta opłata jest pobierana i uwzględniania w wycenie jednostek cały czas, każdego roku. Tym samym stanowi ona dla nas tym większy koszt im dłużej oszczędzamy.

W związku z tym, w długim terminie szczególnie opłacalne będzie skorzystanie z obniżki w opłacie w wysokości aż o 25%, właśnie w opakowaniach IKE NN oraz IKZE NN Plus.

Sprawdzona, prawie 20-toletnia historia

Fundusz powstał 9 marca 1998 roku, czyli niemal 20 lat temu. Początkowe aktywa wynosiły 4 miliony i do teraz (na dzień 31 lipca) aktywa funduszu wzrosły to ponad  1,1 mld złotych. W tym czasie jednostka funduszu wzrosła o ponad 245 procent. W międzyczasie fundusz doświadczył dwóch okresów euforii na rynku –  związanej z bańką internetową (w 2001 roku) oraz późniejszej w latach 2004-2007.

Pomimo ogromnych zawirowań na rynkach w okresie działania funduszu długoterminowy wynik jest imponujący, co więcej, fundusz osiąga również bardzo dobre rezultaty w okresach krótszych.

Od początku rok jednostka uczestnictwa funduszu wrosła już o 17%, ale nadal jest poniżej swoich maksymalnych wartości z czerwca 2007 roku.

Jak rozpocząć swoją inwestycję?

Najlepiej poprzez opakowania IKE i IKZE a więcej informacji o najlepszych produktach IKE i IKZE od NN dowiesz się z tych artykułów: Oszczędzaj także na podatkach i NN nie tylko dla przyszłych emerytów. Tam też będziemy mogli obliczyć, nie tylko ile zyskamy na ulgach i zwolnieniach podatkowych, ale również na tym, że będziemy ponosić  aż o 25% niższą opłatę manipulacyjną.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.