wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » To już pewne – za rok sami będziemy dbali o wysokość emerytury

To już pewne – za rok sami będziemy dbali o wysokość emerytury

by Redakcja
0 comment

Kończą się prace nad projektem ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Głównym celem jest stworzenie warunków dla rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość. Co to oznacza w praktyce?

Tak jak wielokrotnie zostało to już podkreślane – OFE idzie do likwidacji.

– Szukamy dobrego rozwiązania, ale ciągle trwają prace nad oceną skutków regulacji i doprecyzowaniem ostatecznego kształtu – mówiła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o projekcie likwidacji Otwartych Funduszów Emerytalnych.

Resort zwrócił uwagę, że przygotowywany projekt ustawy uwzględniać będzie zarówno potrzeby rynku kapitałowego, jak i bezpieczeństwo przyszłych ubezpieczonych. Najważniejszymi elementami planowanej reformy jest po pierwsze upowszechnienie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), a po drugie popularyzacja pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę.

Zatem zmiany w systemie emerytalnym są pewne. Należy się do nich jak najszybciej przygotować. Ważna informacją dla wszystkich Polaków jest fakt, że oszczędzać na emeryturę będziemy w IKZE (Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego). Tam zostanie przekazane 75 proc. składek z OFE. Natomiast reszta – 25 proc. przejmie Fundusz Rezerwy Demograficznej. Pieniądze przyszłych emerytów staną się ich prywatnymi oszczędnościami, więc będą mogli decydować, w co je inwestować w ramach ofert IKZE.

Polacy odzyskają zatem kontrolę nad wysokością swojej przyszłej emerytury. Jednak będą musieli zainteresować się finansami osobistymi na tyle, aby wiedzieć czym jest IKZE i jak pomnażać tam środki skutecznie.

Na razie wszystko wskazuje na to, że ta kluczowa dla Polski kwestia, jaką jest reforma emerytalna, zostanie pozytywnie przyjęta także przez inwestorów z GPW, a co za tym idzie, będzie korzystna dla naszego kraju.

Warto już teraz zaczerpnąć odrobinę praktycznej wiedzy. Skocz do poniższych informacji, a dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, zanim rząd wprowadzi zmiany.

Dowiedz się czym jest IKZE

Sprawdź, czy i kiedy Twój pracodawca dołoży się do emerytury

IKZE każdy będzie musiał mieć, więc korzystaj na ulgach

Wyciągnij jak najwięcej korzyści podatkowych i nie tylko

Bądź niezależny, ale dowiedz się konkretów – np. jaką kwotę stanowią Twoje składki z OFE?

IKZE to nie jedyne rozwiązanie na prywatną emeryturę. Może IKE? Albo odpowiednia strategia złożona z funduszy inwestycyjnych?

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.