poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » RANKING IKE z funduszami inwestycyjnymi 2018: IKE od NN Investment Partners potwierdza pozycję lidera – aktualizacja grudzień 2018

RANKING IKE z funduszami inwestycyjnymi 2018: IKE od NN Investment Partners potwierdza pozycję lidera – aktualizacja grudzień 2018

autor Redakcja
0 komentarz

Koniec roku to najlepszy czas, aby znaleźć produkt finansowy, dzięki któremu oszczędności będą bezpieczne i zaprocentują. Stworzyliśmy dla Was Ranking IKE z funduszami inwestycyjnymi. Przeanalizowaliśmy wszystkie oferty dostępne na rynku od stycznia tego roku. Porównaliśmy je do naszej symulacji wzorcowego IKE, które zawiera najkorzystniejsze parametry. Znamy ofertę TFI, która jest bezkonkurencyjna i wyróżnia się wysoką jakością.

Na koniec 2018r. rachunki IKE prowadzi 19 towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ich oferty różnią się między sobą. Łączą je elementy narzucone przez  Ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Warto poznać produkty o najlepszych parametrach oraz różnice w propozycjach TFI. Te informacje zdecydowanie pomogą w niełatwym wyborze najlepszej oferty spośród 19 dostępnych na rynku.

Limit wpłat na IKE w 2019 wynosi 14 295 zł – sposób oszczędzania wybierz samodzielnie

W 2019 roku na rachunek IKE nie można wpłacić więcej niż 14 295zł. W dowolny sposób. To od właściciela IKE zależy, czy wpłaca na niego swoje pieniądze regularnie, jednorazowo, nieregularnie, czy w ogóle wpłaca. Rachunek IKE można założyć, ale nie ma przymusu dokonywania jakichkolwiek wpłat. Nadal możliwe jest oszczędzanie w dowolny sposób. Oznacza to, że właściciel IKE decyduje, czy wpłaca na swoją prywatną emeryturę pieniądze regularnie – zasilając konto wpłatami w takiej samej wysokości, jednorazowo, nieregularnie, czy w danym roku zawiesza wpłaty.

Co zrobić z rachunkiem IKE z funduszami inwestycyjnymi? 

Dlaczego wspominamy o zawieszeniu wpłaty? Rachunek IKE można założyć, ale nie ma przymusu dokonywania jakichkolwiek wpłat. Ale czy takie działanie ma sens? Jeśli już poświęciliśmy czas na założenie rachunku, warto korzystać z niego aktywnie.  

Nasza rada: Wykorzystujmy IKE do realizacji swoich celów finansowych (nie tylko emerytalnych). To z kolei otworzy nam dostęp do korzyści – legalnego unikania podatków. 

Jakie IKE wybrać, aby zwiększać zysk z oszczędności – IKE Plus od NN znów najlepsze

Wybór IKE z funduszami inwestycyjnymi jest spory. Z tego powodu powstał ten ranking. Dwa razy w tym roku go zaktualizowaliśmy. W styczniu 2018r. sprawdziliśmy wszystkie TFI, które oferują IKE. Na podstawie wytycznych, o których piszemy dalej, stworzyliśmy modelowy rachunek IKE. Do niego porównujemy każdą ofertę TFI i na tej podstawie przyznajemy miejsce w rankingu IKE 2018r. z funduszami inwestycyjnym. W czerwcu 2018r. oraz na początku grudnia będziemy aktualizować nasze zestawienie ofert IKE z funduszami inwestycyjnymi. W ciągu roku TFI mogą zmieniać swoje oferty lub pojawią się nowe IKE, co mogłoby wpłynąć na nasz ranking. 

Obecnie pozycję lidera potwierdza IKE Plus od NN Investment Partners oraz Skarbiec TFI. IKE PlusTak jak w poprzednim zestawieniu – z 2017r. tak i teraz – ma najkorzystniejsze warunki dotyczące opłat i dostępności oferty. Jest zdecydowanie najbliżej naszego modelowego przykładu.

Nasza symulacja: Modelowe IKE – najlepsze IKE, które posiada wzorcowe parametry

Rachunek IKE w funduszu inwestycyjnym powinien spełniać szereg warunków. To właśnie na ich podstawie opracowaliśmy modelowe IKE Targeto.pl. Nasze IKE musi być nieobciążone zbędnymi kosztami oraz posiadać gotowe rozwiązania inwestycyjne. Istotna jest możliwość założenia i prowadzenia rachunku przez Internet. 

Brak opłat. Po pierwsze cała wpłata na rachunek IKE musi być przeznaczona na zakup jednostek subfunduszy. W modelowym IKE Targeto.pl nie występuje opłata za otwarcie rejestru, ani za prowadzenie rachunku. Dodatkowo zakup, sprzedaż, czy konwersja jednostek jest bezpłatna. Również rezygnacja z IKE w ciągu pierwszych 12 miesięcy trwania umowy powinna być bezpłatna. 

Opłata za zarządzanie. Przez wiele lat oszczędzania na emeryturę opłata za zarządzanie może w bardzo dużym stopniu zmniejszyć nasze zyski. W modelowym IKE ten koszt jest nie tylko obniżony, co bardzo niski. Dla funduszy akcyjnych nie przekracza 2%. W funduszach bezpiecznych opłata jest nie wyższa niż 0,5%.  

Gotowe rozwiązania. W ramach wzorcowego IKE mamy dostęp do rozwiązań typowo emerytalnych. Mogą to być fundusze cyklu życia z sugerowaną datą zakończenia inwestycji lub gotowe portfele o różnym profilu ryzyka. Również strategie emerytalne w ramach których środki inwestowane są według wieku właściciela IKE: im bliżej emerytury tym spada udział funduszy akcyjnych, a rośnie udział funduszy bardzo bezpiecznych.  

Dostęp on-line. Nasze modelowe IKE można założyć przez Internet. Wszystkie operacje związane z prowadzeniem inwestycji także wykonamy zdalnie. 

Modelowe IKE Targeto.pl 
Brak opłat 
  • Otwarcie rachunku IKE 
  • Prowadzenie rachunku 
  • Zakup, sprzedaż i konwersja jednostek 
  • Rezygnacja w ciągu pierwszych 12 miesięcy 
Opłata za zarządzanie  Niska. Fundusze akcji maks. 2%. Fundusze obligacji maks. 0,5% 
Gotowe rozwiązania  Fundusze cyklu życia, gotowe portfele lub strategie emerytalne 
Dostęp on-line  Założenie i prowadzenie rachunku IKE przez Internet 

Ranking IKE z funduszami inwestycyjnymi na 2018r. 

Niestety. Nasze analizy wskazują, że obecnie żadne TFI nie ma produktu identycznego z naszą wzorcową symulacją. Jednak na rynku są produkty, które zwracają uwagę wysoką jakością, dobrymi wynikami oraz dostępnością oferty.

 

[inbound_button font_size=”20″ color=”#2eaae0″ text_color=”#ffffff” icon=”file-text” url=”https://targeto.pl/wp-content/uploads/2018/04/pop02_Szczeg%C3%B3%C5%82owy-ranking-IKE-z-funduszami-inwestycyjnymi_2.pdf” width=”” target=”_blank”]RANKING IKE Z FUNDUSZAMI POBIERZ TUTAJ[/inbound_button]

Liderem wciąż IKE Plus od NN Investment Partners TFI – ale to nie jedyna interesująca oferta

IKE Plus od NN Investment Partners TFI zabrakło niewiele do naszego wzorcowego rozwiązania. Nie udało się spełnić jedynie wysokości opłat za zarządzanie w subfunduszach. Wprawdzie ten koszt jest obniżony w IKE Plus, w porównaniu do standardowej opłaty, ale nie jest tak niski, jak tego oczekujemy od modelowego rachunku IKE.

Więcej o tym produkcie przeczytacie w tym artykule: IKE NN – nie tylko dla emerytów. Bardzo dobrze na tle innych ofert wypada IKE od Skarbiec TFI. Niestety w tym rozwiązaniu nie zmniejszono opłat za zarządzanie. Pozostałe warunki zostały spełnione.

IKE od MetLife TFI – tego IKE nie założysz przez Internet 

Na drugim miejscu znajdują się  TFI, którym zabrakło niewiele do modelowego IKE Targeto.pl. IKE od MetLife TFI jako jedno z nielicznych nie założymy przez Internet. Opłata za zarządzanie jest za to obniżona w stosunku do standardowej.

Tę samą ocenę co IKE od BPS TFI przyznajemy również IKE od Agio TFI, BPS TFI oraz PKO TFI. Niektóre z nich pobierają opłatę za likwidację rachunku w ciągu pierwszych 12 miesięcy.

Miejsce IKE od PKO TFI  byłoby wyższe, jednak zdecydowaliśmy się odjąć punkty z powodu pobierania opłaty za otwarcie rejestru – 200 zł.

W ofercie Agio TFI sami nie możemy wybierać subfunduszy. Dostępne są jedynie strategie w ramach, których następuje automatyczna alokacja. To rozwiązanie z jednej strony jest wygodne, dla tych którzy szukają gotowych rozwiązań. Z drugiej strony ogranicza znacznie ofertę. 

Brak gotowych rozwiązań dla przyszłego emeryta

Na trzecim miejscu znalazły się Alior TFI, BNP Paribas TFI, BGŻ BNP Paribas TFI, Esaliens TFI, GAMMA TFI, Investors TFI, PZU TFI, Rockbridge TFI oraz Union Investment TFI.

Większe zastrzeżenia mamy do IKE od Rockbridge TFI, Esaliens TFI oraz Union Investment TFI, w których pobierana jest opłata za otwarcie rejestru równa odpowiednio 800 zł, 750 zł i 600 zł.

W IKE od Investors TFI pobierana jest opłata za zakup jednostek uczestnictwa oraz nie można założyć rachunku przez Internet. Poprawiając się w tych dwóch elementach przyznalibyśmy wyższą ocenę temu rozwiązaniu. 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.