poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Koszty leczenia w ciepłych krajach dla emeryta są sporo mniejsze niż w Polsce

Koszty leczenia w ciepłych krajach dla emeryta są sporo mniejsze niż w Polsce

by Redakcja
0 comment

Osoby, które chciałyby przeprowadzić się na jesień życia do zagranicznych, egzotycznych państw, takich jak: Bali, Tanzania, Meksyk, o których pisaliśmy w ostatnim artykule: 3 sposoby na emeryturę w ciepłych krajach –  nie powinny obawiać się ewentualnych kosztów opieki zdrowotnej.

Okazuje się bowiem, że koszty leczenia w tych ciepłych krajach, podobnie jak w przypadku innych kosztów życia, będą dużo mniejsze. Szczególnie atrakcyjna pod tym względem wydaje się Tanzania.

Jakie są podstawowe koszty leczenia w ciepłych krajach dla emeryta?

W naszej analizie, za wyznacznik opłat za leczenie ogółem wzięliśmy pod uwagę następujące koszty, które stanowią swoisty złoty standard opieki zdrowotnej:

  • leki na przeziębienie na 6 dni (np. Tylenol, Coldrex, Frenadol, tj. hiszpański odpowiednik Fervexu),
  • opakowanie antybiotyków (12 dawek),
  • krótka, tj. 15-minutowa wizyta u prywatnego lekarza.

Zdecydowanie taniej za prywatnego lekarza w Tanzanii

Pod względem wyżej wymienionych ewentualnych wydatków, zdecydowanie najtańszy będzie tanzański Zanzibar. Co prawda brakuje nam w tym przypadku pełnych danych. Jednak warto wziąć pod uwagę to, że krótka wizyta u prywatnego lekarza kosztuje tam zaledwie 16 zł (85% taniej aniżeli w Warszawie). Można więc wnioskować, że pozostałe koszty opieki zdrowotnej są również bardzo tanie.

Podstawowe leczenie blisko o połowę tańsze na Bali

Z kolei w stolicy Bali, czyli Densparze, za przyjęte przez nas koszty podstawowego leczenia, zapłacimy łącznie 45% mniej, aniżeli w Warszawie. Najwięcej, bo aż 51% zaoszczędzimy na krótkiej wizycie u prywatnego lekarza. Z kolei leki na przeziębienie oraz antybiotyki będą tam blisko o 1/3 tańsze.

Tańsze leki na przeziębienie w Meksyku

Niestety pełnych danych brakuje również dla meksykańskiego Acapulco. Jednak wiadomo, że tamtejsze koszty leków na przeziębienie na 6 dni, wynoszą średnio 12 zł, czyli są o 16% tańsze niż w stolicy Polski. Zakładamy więc, że inne koszty opieki zdrowotnej są tam również proporcjonalnie tańsze.

Podsumowując, na podstawie elementarnych kosztów opieki zdrowotnej, wnioskujemy, że koszty leczenia ogółem w opisywanych ciepłych krajach dla emeryta są nawet sporo mniejsze, aniżeli w Polsce. Ma to zresztą swoje uzasadnienie w tym, iż w wymienionych miejscach znajdziemy generalnie stosunkowo dużo tańsze koszty życia. Najtańsze tego typu wydatki będą kolejno w Tanzanii, na Bali oraz w Meksyku.

Warszawa Denpasar, Bali
Leki na przeziębienie 14 zł 10 zł (-30%)
Antybiotyki 31 zł 22 zł (-30%)
Wizyta u lekarza 112 zł 55 zł (-51%)

 

Warszawa Zanzibar, Tanzania
Leki na przeziębienie 14 zł b/d
Antybiotyki 31 zł b/d
Wizyta u lekarza 112 zł 16 zł (-85%)

 

Warszawa Acapulco, Meksyk
Leki na przeziębienie 14 zł 12 zł (-16%)
Antybiotyki 31 zł b/d
Wizyta u lekarza 112 zł b/d

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.