wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » 5 sposobów na emeryturę

5 sposobów na emeryturę

by Redakcja
0 comment

Emerytura to temat, który dotyczy każdego z nas. Niezależnie od tego, czy masz 20 czy 50 lat – prędzej czy później emerytura nadejdzie. W jakimś stopniu każdy z nas o niej myśli. Jednym spędza ona sen z powiek, a inni tylko wzdrygają ramionami. Może być to spowodowane tym, że mają na nią plan lub liczą, że jakoś to będzie w przyszłości, albo oczekują nieuchronnego upadku obecnego systemu emerytalnego. W pewnym sensie każdy z nas — przyszłych emerytów — działa. Angażując się całkowicie w realizację planu lub … nie robiąc nic. Poniżej prezentujemy 5 najbardziej popularnych sposobów na emeryturę.

Sposób pierwszy – nie robić nic i liczyć na emeryturę z ZUS

Jest to najpopularniejszy sposób na emeryturę. Jego realizacja jest prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Zastanówmy się jednak, czy jest on efektywny. Cały plan sprowadza się do tego, że skoro teraz pracuję, odprowadzam składki i płacę podatki to państwo musi mi zapewnić emeryturę. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że świadczenia w przyszłości będą dużo niższe niż obecnie otrzymywane wynagrodzenie.

Pieniądze na emerytury wypłacane są ze składek odprowadzanych od osób pracujących. Od dawna spada liczba osób aktywnych zawodowo, a rośnie emerytów. W przyszłości tendencje jeszcze bardziej się nasilą. W takiej sytuacji, aby zapewnić wypłatę świadczeń, możliwe jest kilka wyjść: podniesienie podatków, podwyższenie wieku emerytalnego lub obniżenie kwot emerytur. W najgorszym scenariuszu wszystko na raz.

Plusy

Minusy

Można wydawać całą wypłatę i nie oszczędzać na przyszłość

Przyszłe świadczenie emerytalne będzie bardzo niskie w stosunku do obecnego wynagrodzenia (mniejsze nawet o 2/3)

Sposób drugi – pracować dalej po przejściu na emeryturę

Część osób z góry zakłada taki scenariusz. Nie wyobrażają sobie, że któregoś dnia tak po prostu przestaną pracować. Ich temat emerytury interesuje najmniej. Chcą być ciągle potrzebni i czują się na siłach, aby codziennie przychodzić do pracy. Co najważniejsze dalej pracują efektywnie.

Niestety większą część w tej grupie będą stanowiły osoby z grupy pierwszej, które przed przejściem na emeryturę nie robiły nic w celu zabezpieczenia jesieni życia. Państwo nie będzie w stanie spełnić ich wymagań finansowych. Wypłacane emerytury będą tak niskie, że wiele osób będzie musiało podjąć pracę, niezależnie od stanu zdrowia i od tego, czy będą czuły się na siłach.

Plusy Minusy
Dodatkowe źródło dochodu na emeryturze Brak czasu na odpoczynek

Sposób trzeci – liczyć na pomoc finansową dzieci

Z przymrużeniem oka ten sposób staje się ostatnio bardzo popularny. Poprawia się sytuacja finansowa rodzin, co przyczynia się do wzrostu chęci posiadania dzieci. Oprócz naturalnej potrzeby wychowania potomstwa dzieci stanowią interesujący kapitał emerytalny. To one mogą utrzymywać swoich rodziców emerytów w przyszłości. Oczywiście o ile będą w stanie podołać finansowo.

Odpowiedzialni rodzice przykładają olbrzymią wagę do wychowania oraz edukacji swoich pociech tak, aby zapewnić im dostatnie życie. Na pierwszym planie zawsze jest dobro dziecka. Po cichu rodzic jednak liczy, że skoro przeznaczył nawet 200 tys. zł (jak podaje w badaniu za 2017r Centrum im. Adama Smitha) na wychowanie dziecka, to te w przyszłości mu się zrewanżuje i pomoże finansowo na emeryturze. Więcej dzieci to większa skala takiej pomocy. Minusem jest oczywiście uzależnienie  finansowe od woli i możliwości dzieci.

Plusy Minusy
Poprawa wskaźników demograficznych Uzależnienie od woli i sytuacji finansowej potomstwa

Sposób czwarty – samodzielnie oszczędzać na emeryturę

Najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto chce sam decydować o swoich pieniądzach. Według różnych badań, aby utrzymać obecną stopę życia po przejściu na emeryturę, należy odkładać nawet 20% swoich obecnych zarobków. Bardzo dużo, ale pamiętajmy, że na emeryturze nasze wydatki spadną, dlatego możemy w czasie kariery zawodowej odkładać mniej. Mniej oczywiście, jeśli chcemy wydawać mniej na emeryturze.

Z drugiej strony oszczędności nie mogą być za małe, ponieważ nie ma co się oszukiwać od małych kwot, nawet w długim okresie oszczędzania i przy wysokiej stopie zwrotu nie uzbieramy olbrzymiej kwoty. Wysokość oszczędności powinna być wypadkową pieniędzy, które możemy bez żadnych trudności odkładać oraz tego ile chcielibyśmy zebrać przed przejściem na emeryturę.

Wzięcie sprawy w swoje ręce ma najwięcej zalet z przytoczonych sposobów na emeryturę. Sami decydujemy ile będziemy oszczędzać, w jaki sposób oraz kiedy je wypłacimy. To my decydujemy, czy oszczędzamy regularnie, czy tylko niekiedy. Najważniejsze jest to, że te pieniądze są tylko nasze, nikt nie ma do nich dostępu i sami decydujemy o sposobie ich wydawania.

Plusy Minusy
Pełna decyzyjność w sprawie oszczędzanych pieniędzy Realizacja celu wymaga wysokiej samodyscypliny

Sposób piąty – nie dożyć emerytury

Dla niektórych jest to temat tak odległy, że zakładają, że do niej nie dotrwają. Ciągłe zmiany systemu, daleki termin oraz ciężka praca utwierdza ich w przekonaniu, że po zakończonej karierze zawodowej czeka ich tylko śmierć. Niestety dla nich mamy złą informację. Długość życia w Polsce wg danych GUS się zwiększa. To znaczy, że po przejściu na emeryturę statystyczny Polak żyje coraz dłużej.

Śmierć przed przejściem na emeryturę jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ZUS. Nie dość, że zmniejszy się w takiej sytuacji liczba osób uprawnionych do świadczenia, to jeszcze spora część środków zgromadzonych przez niedoszłego emeryta zostanie przeznaczona na wypłatę dla innych emerytów.

Plusy Minusy
Brak problemu niskiej emerytury Rozpacz rodziny

Wybierz najlepszy sposób na emeryturę dla siebie

5 różnych sposobów na emeryturę. Każdy ma pewne wady i zalety. Nie można powiedzieć, że wybór jest trudny. Jest oczywisty. Tylko jeden z przedstawionych przez nas sposobów wart jest polecenia i jak najszybszego wdrożenia. Dbając o swoją jesień życia samodzielnie – mamy pewność, że przejdziemy na emeryturę na własnych zasadach. Dzięki oszczędzaniu możemy odłożyć kapitał, który pozwoli nam żyć na emeryturze tak jak byśmy sobie tego życzyli.

Jest wiele sposobów oszczędzania na emeryturę, o kilku z nich pisaliśmy w tym artykule.

Więcej o tych produktach przeczytasz tutaj:

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.