poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Apple Pay dołącza do BLIKA i Google Pay

Apple Pay dołącza do BLIKA i Google Pay

autor Redakcja
0 komentarz

19 czerwca weszła do Polski usługa Apple Pay. Jest to system płatności zbliżeniowych dla urządzeń firmy Apple. Pozwala na płacenie za zakupy kartą, którą dodajemy do aplikacji za pomocą zdjęcia oraz ręcznego wprowadzenia kilku dodatkowych informacji.

Apple Pay na razie w 9 bankach

W dniu premiery aplikację wspierało 9 banków:

 • Alior Bank
 • BGŻ BNP Paribas
 • BZ WBK
 • Getin Bank
 • mBank
 • Nest Bank
 • Pekao
 • Raiffeisen Polbank
 • T-Mobile Usługi Bankowe

PKO BP zapowiedziało wprowadzenie Apple Pay na III kwartał 2018 roku. Z kolei ING Bank Śląski na swoim Twitterze zapewnia: „Analizujemy udostępnienie Apple Pay naszym klientom. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco. Do tego czasu proponujemy użytkownikom systemu iOS korzystanie z kodów BLIK. Dzięki kodom łatwo i szybko zapłacisz :)”.

Wielu fanów urządzeń Apple podkreśla, że jest bardziej przywiązana do swoich telefonów niż do banków, więc podejmują decyzję o zmianie banku na ten, który ma w ofercie Apple Pay.

Jednak nie w każdym banku z Apple Pay można korzystać bezproblemowo. Na Facebooku mBanku można znaleźć komentarze osób, które mają problem z dodaniem spersonalizowanej graficznie karty do aplikacji: „Czy ktoś również ma problem z dodawaniem karty? (debetowa, ekonto, z własną grafiką)”. mBank nie ma gotowej odpowiedzi na problemy – jedyną możliwością jest skorzystanie z działu wsparcia aplikacji.

Apple Pay – płatności zegarkiem także możliwe

Z usługi Apple Pay korzystać mogą posiadacze iPhone 6 i modeli nowszych takich, które posiadają chip NFC. Dodatkowo osoby korzystające z zegarka Apple Watch, tabletów iPad mini 3 i nowszych, a także posiadacze komputerów z logo jabłka.

Dodawanie karty jest bardzo intuicyjne. Wystarczy zrobić zdjęcie naszej katy, a następnie uzupełnić kilka informacji. Kartę dodajemy oczywiście w aplikacji Wallet. Potrzebne będzie dodatkowo zaakceptowanie regulaminu Banku o korzystanie z Apple Pay, a także podanie kodu autoryzacyjnego, który otrzymamy na naszego iPhone’a.

Informacje, jak dodać kartę i skonfigurować usługę Apple Pay na każdym urządzeniu udostępnia support Apple tutaj: https://support.apple.com/pl-pl/HT204506

Jak wygląda proces dodawania karty na przykładzie NestBanku – zobaczysz w poniższym tutorialu.

Jak wyglądają zakupy z Apple Pay?

Wystarczy zbliżyć urządzenie do terminala. Należy jednak pamiętać, że trzeba:

 • Na iPhonie 8 i starszych modelach przytrzymać palec na przycisku Home z Touch ID przed zbliżeniem do terminala.
 • Użytkownicy iPhone’a X muszą dwa razy wcisnąć przycisk blokady, a następnie zeskanować twarz za pomocą Face ID, dopiero po wykonaniu tych czynności zbliżyć telefon do terminala.
 • W przypadku Apple Watch należy dwa razy wcisnąć przycisk boczny i zbliżyć zegarek do terminala.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają zakupy z Apple Pay – obejrzyj oficjalne tutoriale.

BLIK, Apple Pay i Google Pay – mobilne rozwiązania dla wszystkich

Najbardziej widoczną grupą klientów, którzy są rozczarowani brakiem wprowadzenia Apple Pay są klienci ING Bank Śląskiego.  Liczba zapytań i komentarzy, czy bank wprowadzi usługę Apple Pay rośnie. Bank na razie zachęca do płatności BLIK, które spełniają te same funkcje. Liczba placówek, w których można płacić BLIK-iem, cały czas rośnie. Jednak użytkownicy tego sposobu płatności wskazują, że nadal w wielu miejscach sprzedawcy ze zdziwieniem reagują na pytanie o możliwość płatności za pomocą kodu BLIK. Zakupy z Apple Pay zastępują po prostu kartę płatniczą i nie powodują problemów, podobnie jak płatności Google Pay, które działają na tych samych zasadach.

Banki, które obsługują usługi Apple Pay, Google Pay i BLIK

Bank Apple Pay Google Pay BLIK
Alior Bank Tak Tak Tak
Bank Pocztowy Nie Tak Nie
BNP Paribas Tak Tak Tak
BPS Nie Tak Nie
Citi Handlowy Nie Tak Nie
Credit Agricole Tak Tak Tak
DiPocket Nie Tak Nie
Edenred Nie Tak Nie
Envelo Bank Nie Tak Nie
Eurobank Nie Tak Nie
Getin Noble Bank Tak Tak Tak
ING Bank Śląski Tak Tak Tak
mBank Tak Tak Tak
Monose Tak Nie Nie
Millennium Tak Nie Tak
Nest Bank Tak Tak Nie
Pekao Tak Nie Tak
PKO Bank Polski Tak Nie Tak
Plus Bank Nie Tak Nie
Revolut Tak Tak Nie
Santander Bank Polska Tak Tak Tak
SGB Nie Tak Tak
T-Mobile Usługi Bankowe Nie Tak Tak
Podsumowanie 13 19 12

Źródło: Opracowanie własne

Bezpieczeństwo wirtualnej karty od Apple Pay

Tym, co determinuje wybór sposobu płatności – jest urządzenie i jego system operacyjny. Apple Pay jest dedykowany fanom „jabłuszka” dla 9 banków, a Google Pay skierowany jest do użytkowników systemu Android i dostępny jest w ofercie 12 banków. Natomiast BLIK jest rozwiązaniem uniwersalnym – działa zarówno na produktach Apple, jak i Android – dostępny jest w ofercie 13 banków. Wszystkie trzy opcje płatności bezgotówkowych oferują podobne funkcje: płatności w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych, czy też aplikacjach mobilnych. BLIK-a poza tym od reszty rozwiązań wyróżnia to, że za jego pomocą można wypłacać pieniądze w bankomacie.

Są trzy powody, dlaczego transakcje za pośrednictwem Apple Pay są bezpieczniejsze niż te z użyciem zwykłej karty:

 1. Każdą transakcję trzeba potwierdzić za pomocą Touch ID lub Face ID, więc w przypadku kradzieży naszego urządzenia nikt nie będzie mógł dokonać nim żadnej transakcji.
 2. Apple nie przekazuje informacji o danych z naszej karty do sklepu w trakcie płatności.
 3. Nie tak dawno w Polsce było głośno o przypadkowych płatnościach dokonywanych za pomocą karty zbliżeniowej. W przypadku Apple Pay jest to wykluczone, gdyż tak jak wspomnieliśmy, transakcja musi zostać każdorazowo potwierdzona.

Apple Pay to rozwiązanie, na które czekali fani „jabłka” w Polsce. Zapewnia bezpieczeństwo każdej transakcji zbliżeniowej. Co ciekawe, z Apple Pay można powiązać nawet kartę, która nie posiada funkcji zbliżeniowej. Co więcej, aby korzystać z dodanej przez nas karty, nie jest potrzebne połączenie z Internetem.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.