niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona główna » WIG20 napędzany przez kapitał zagraniczny

WIG20 napędzany przez kapitał zagraniczny

by Redakcja
0 comment

Dużym zaskoczeniem ostatnich tygodni są mocne wzrosty indeksu WIG20. Silne zachowanie największych polskich spółek spowodowało, że indeks ten należy do trzech najlepszych indeksów na świecie, pod względem zrealizowanej stopy wzrostu w tym roku.

Jest to efekt napływu kapitału zagranicznego na polski rynek, który płynie na GPW szerokim strumieniem. Wydaje się, że inwestorzy zagraniczni zauważają to, co umyka polskim zarządzającym oraz inwestorom indywidualnym, czyli bardzo dobre otoczenie makroekonomiczne. Mamy bowiem wzrost gospodarczy, który wynosi około 4%. Eksperci z Noble Funds TFI spodziewają się, że przy bardzo ekspansywnej polityce fiskalnej i monetarnej, może on przyśpieszyć do nawet 4,5% w przyszłym roku. Dodatkowo obserwujemy rekordowo niskie jak dla Polski bezrobocie, co przekłada się na rosnące płace oraz dynamiczny wzrost konsumpcji. Wszystkie te efekty są sprzyjające dla rynku akcji. Co ważne będą one trwać przez wiele najbliższych kwartałów i sprzyjać zachowaniu polskiego rynku, który może wciąż przynosić bardzo dobre stopy zwrotu.

To, co dotyczy dużych spółek, na razie nie przekłada się na zachowanie mniejszych podmiotów. Zdaniem Tomasza Manowca, zarządzającego z Noble Funds TFI, perspektywa na 2018 rok, wygląda również dla nich korzystnie. W efekcie supermacja dużych podmiotów w stosunku do małych z biegiem tego roku powinna słabnąć i w perspektywie kolejnego roku powinniśmy wrócić do dawnej tendencji, kiedy to małe spółki zachowują się lepiej niż te większe. Dlatego w całości spodziewamy się, że rynek będzie zachowywać się pozytywnie i w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy oczekujemy wysokich stóp zwrotu z polskiego rynku akcji.

Źródło: https://noblefunds.pl

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.