niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona główna » Umowa OPEC i Rosji kluczowa dla cen ropy

Umowa OPEC i Rosji kluczowa dla cen ropy

by Redakcja
0 comment

Układ sił sprzyja wahaniom ceny

Z technicznego punktu widzenia, dla ceny ropy naftowej typu WTI Crude powyżej 52$ za baryłkę, kształtuje się mocny opór. Jednak wyłamanie powyżej szczytu tygodniowej świecy, powinien spowodować wzrost ceny do 55$. Z drugiej strony spadek poniżej 50$, byłby bardzo negatywnym sygnałem i implikowałby spadek ceny do poziomu 47$. Mimo ostatnich wzrostów nadpodaż surowca, wciąż nie wróży dobrze jego cenom, dlatego w najbliższym czasie spodziewamy się wahań ceny. Z pewnością duże znaczenie dla cen surowca, będą miały wtorkowe i środowe odczyty jego zapasów w USA.

Analiza techniczna cen ropy – wykres świecowy

Analiza techniczna cen rpy - wykres świecowy

Źródło: www.fxempire.com

„W ostatnim czasie interesujące wahania pojawiają się na rynku ropy, który wyłamał się niedawno poniżej dość istotnego wsparcia, a więc dolnego ograniczenia około 2-miesięcznej konsolidacji na poniższym wykresie dziennym. Obecne podejście może się zatem okazać jedynie ruchem powrotnym. Co istotne, całe budowanego od roku podejście rynku można opisać czymś na kształt wzrostowego kanału, z wewnętrzną linią, do której rynek ponownie teraz doszedł. Ostatnie wyłamanie i zejście do dolnej części kanału może sygnalizować, że przez jakiś czas rynek może się w nim teraz poruszać, a to z kolei otwierałoby z obecnych poziomów miejsce do ponownego testu obszaru dolnego ograniczenia, które znajduje się w rejonie ok. 47,5 USD” – uważa Tomasz Gessner z EFIX Dom Maklerski.

Analiza techniczna cen ropy – surowiec na oporze na wykresie dziennym

Analiza techniczna cen ropy – surowiec na oporze na wykresie dziennym

Źródło: www.stooq.pl

Marazm fundamentalny ropy naftowej

Z kolei fundamentalnie sytuacja wygląda niezbyt ciekawie. Przypomnijmy, że od początku 2017 roku, trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszego półrocza 2017 r. Łączny stopień dopasowania wszystkich producentów ropy naftowej do wspomnianego limitu wyniósł 86% w styczniu i 94% w lutym.
Jednak coraz lepsze dopasowanie, jest już w cenie ropy. Martwi natomiast fakt, że mamy aktualnie do czynienia z dalszym wzrostem liczby funkcjonujących wiertni w USA. W efekcie, produkcja ropy w USA rośnie od 6 tygodni i wynosi teraz 9,2 mln baryłek dziennie. Tym samym, amerykańskie zapasy ropy naftowej wzrosły do rekordowych 535,5 mln baryłek. Co więcej, mamy ostatnio do czynienia ze zwiększoną podażą surowca z Libii. Produkcja ropy w USA osiągnęła już wielkości z przełomu 2014 i 2015 roku, czyli momentu dużego zjazdu cen ropy na globalnych rynkach.

Czy ceny ropy będą rosły?

Krótkoterminowo mogą wystąpić wahania cen ropy, ale długoterminowo, wciąż muszą poprawić się fundamenty, aby notowania czarnego złota solidnie odbiły. Przede wszystkim konieczne są konkretne komentarze zarówno ze strony Arabii Saudyjskiej, jak i Rosji, że obowiązywanie umowy o mniejszych dostawach ropy z kartelu i Rosji zostanie wydłużone na kolejne półrocze.
Decyzja w tej sprawie może zapaść 25 maja br. na posiedzeniu kartelu we Wiedniu. Wówczas sytuacja sprzyjałaby letniemu odbiciu, kiedy to ceny ropy często rosną, z uwagi na wzmożone podróże wakacyjne. Z drugiej jednak strony czynnikiem hamującym takie wzrosty, może być spodziewana z blisko 70-proc. prawdopodobieństwem podwyżka stóp procentowych, 14 czerwca w USA. Jeśli nie dojdzie do przedłużenia umowy pomiędzy OPEC i Rosją, rosyjski bank centralny prognozuje cenę 40$ za baryłkę ropy typu Brent na koniec 2017 r.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.