Umowa o zarządzanie i umowa o prowadzenie PPK to kluczowe dokumenty, które pracodawca powinien jak najszybciej podpisać, aby terminowo wdrożyć nowe rozwiązanie emerytalne w swoim przedsiębiorstwie. Nie powinno się czekać z dopełnieniem formalności, ponieważ instytucja ma prawo odmówić podpisania umów. Zatem to ostatni moment, aby poznać najważniejsze założenia obu dokumentów i uniknąć automatycznego przypisania do PFR TFI.
Instytucji finansowych, które obsługują PPK, nie przybywa. Pracodawcy, którzy będą zwlekać z zawarciem umów o PPK, zostaną automatycznie przypisani do PFR TFI. Wynika to z faktu, że lista podmiotów obsługujących PPK jest krótka. W związku z tym, przy ogromnej liczby beneficjentów, nie będzie w stanie wszystkich obsłużyć.
Zatrudniający powinien zatem nie tylko szybko podjąć decyzję o wyborze instytucji finansowej z najkorzystniejszą ofertą. Nie może zwlekać z podpisaniem dokumentów. Umowa o zarządzanie PPK to nie koniec niezbędnych formalności. Przedsiębiorca w ciągu 10 dni roboczych jest zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK z tą instytucją. Pierwszą umowę zawiera w swoim imieniu. Drugą podpisuje w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. To nie jedyne różnice między umową o zarządzanie PPK i umową o prowadzenie PPK. Przyjrzyjmy się bliżej im bliżej.
Zanim umowa PPK zostanie zawarta – kto decyduje, jaka firma będzie zarządzać środkami?
Dokonując wyboru instytucji finansowej zarządzającej i prowadzącej PPK – przedsiębiorstwo powinno kierować się:
- oceną warunków zarządzania środkami,
- efektywności instytucji finansowej w zarządzaniu aktywami oraz
- doświadczeniem.
Priorytetem powinien być także interes osób zatrudnionych. W praktyce jednak pracodawcy będą wybierać instytucje finansowe, które dadzą im największe wsparcie we wdrożeniu PPK w firmach oraz zapewnią maksymalne odciążenie w działaniach administracyjnych. W tej metodzie nie ma nic złego, pod warunkiem, że instytucja finansowa zarządzająca PPK zaoferuje korzystne warunki zarządzania środkami.
W PPK umowa o zarządzanie to dopiero pierwszy krok!
Po dokonaniu wyboru instytucji finansowej – niezbędne jest zawarcie umowy o zarządzanie PPK. Jest to pierwszy dokument, który musi podpisać przedsiębiorstwo, wdrażające PPK. Wybór instytucji finansowej leży po stronie pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej. Jeśli takiej organizacji związkowej u danego pracodawcy nie ma, to wyłaniana jest reprezentacja pracowników, która w porozumieniu z pracodawcą wyłania instytucję finansową. Jeśli nie osiągną porozumienia, co do wyboru dostawcy PPK, to pracodawca podejmuje decyzję samodzielnie.
1 lipca 2019r. jest pierwszym dniem na podpisanie umowy o zarządzanie przez największe podmioty, zatrudniające co najmniej 250 osób. Ostateczny termin upływa 25 października 2019r. Wygodnym rozwiązaniem jest więc podpisanie umowy elektronicznie.
Umowa o zarządzanie PPK podlega wpisowi do ewidencji PPK. Dane o przedsiębiorstwach przekazywane są przez ZUS do Polskiego Funduszu Rozwoju, który weryfikuje je z danymi z ewidencji PPK. Jeśli pracodawca nie zawrze umowy o zarządzanie PPK, to PFR wzywa go do zawarcia umowy z wyznaczoną instytucją finansową (obecnie tylko PFR TFI) w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania.
Pamiętaj! W PPK umowa o prowadzenie musi być podpisana nie wcześniej, niż 10 dni poźniej
Umowę o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający zawiera z tą instytucją, z którą podpisał umowę o zarządzanie PPK nie wcześniej, niż 10 dni roboczych później. Umowę o prowadzenie PPK pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz pracownika, który nie ukończył 55. roku życia lub ukończył 55. rok życia, ale nie ukończył 70. roku życia (w takiej sytuacji wyłącznie na jego wniosek). Nie zawiera się umowy o prowadzenie PPK na rzecz osób, które ukończyły 70. rok życia.
Kolejnym warunkiem podpisania umowy w imieniu i na rzecz pracownika jest jego 3-miesięczny staż pracy u danego pracodawcy. Nie dotyczy to osób zatrudnionych przed i 1 lipca 2019r. w przypadku podmiotu zatrudniającego co najmniej 250 pracowników. Jest to tzw. okres przejściowy i każdy pracownik zatrudniony przed lub 1 lipca 2019r. w wyżej wymienionym podmiocie – zostanie objęty umowa o prowadzenie PPK.
Podobny mechanizm przejściowy będzie zastosowany do podmiotów zatrudniających:
- co najmniej 50 osób (1 stycznia 2020r.),
- co najmniej 20 osób (1 lipca 2020r.),
- co najmniej 1 osobę (1 stycznia 2021r.).
Jeżeli pracodawca nie podpisze umowy o prowadzenie PPK, to pierwszego dnia po terminie, z mocy prawa, powstanie stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Aby zdążyć z dopełnieniem formalności – warto podpisać tę umowę elektronicznie.
Instytucje finansowe mogą nie być potrzebne, gdy nie utworzy się PPK
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Pracownik może złożyć u pracodawcy deklarację o niedokonywanie wpłat i tym samym zrezygnować z PPK. Ważność tej deklaracji wynosi 4 lata kalendarzowe. Pracodawca powinien poinformować pracownika o końcu ważności tej deklaracji. Pracownik będzie miał czas na złożenie kolejnego oświadczenia – zawsze w formie pisemnej.
Jeśli jednak wszyscy pracownicy mikroprzedsiębiorstwa złożą oświadczenie o rezygnacji z PPK – wybór instytucji finansowej i podpisanie umów będzie zbędne.
Jest to bowiem jedna z trzech sytuacji, w których mikroprzedsiębiorstwo może uniknąć obowiązku wdrożenia PPK. Pozostałe dotyczą:
- Osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, zatrudniających osoby w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą.
- Pracodawców, u których funkcjonuje pracowniczy program emerytalny (PPE), do którego przystąpiło co najmniej 25% pracowników i wpłata podstawowa wynosi min. 3,5%.
PPK: Umowa o zarządzanie i umowa o prowadzenie – podobieństwa i różnice
Umowa o zarządzanie PPKUmowa o prowadzenie PPK
Elementy podobne dla obu umów | Strony umowy | Strony umowy |
Nazwę funduszy zdefiniowanej daty | Nazwę funduszy zdefiniowanej daty | |
Warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty | Warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty | |
Warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu | Warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu | |
Sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat | Sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat | |
Maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy | Maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy | |
Elementy różniące obie umowy | Wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający dla poszczególnych grup osób zatrudnionych | Sposób składania deklaracji w sprawie podziału wpłat dokonywanych do PPK pomiędzy poszczególne fundusze zdefiniowanej daty |
Warunki zmiany umowy | Sposób zmiany funduszu zdefiniowanej daty | |
Warunki i okres wypowiedzenia umowy | Sposób składania dyspozycji | |
Warunki dokonywania konwersji lub zamiany | Zakres, częstotliwość i formę informowania uczestnika PPK o środkach zgromadzonych na jego rachunku PPK | |
Warunki i tryb zawierania przez podmiot zatrudniający umów o prowadzenie PPK | Dane identyfikujące uczestnika PPK |
PFR TFI – jeden worek dla niezdecydowanych. Jak go uniknąć?
Pracodawcy, którzy wybrali instytucję finansową do obsługi PPK, nie powinni zwlekać z dopełnieniem formalności. Lista instytucji obsługujących PPK i wpisanych do ewidencji jest krótka. Szacuje się, że podmiotów zatrudniających ponad 250 osób, objętych ustawą o PPK, jest 2 tysiące. W związku z tym podmioty prowadzące PPK mogą mieć trudności z przyjmowaniem wniosków. Szczególnie gdy ich oferty będą atrakcyjne.
Przedsiębiorcy, którzy będą zwlekali z zawarciem umów, zostaną automatycznie przypisani do wskazanej instytucji, którą obecnie jest tylko PFR TFI. Rozwiązaniem jest więc elektroniczne podpisanie umowy o zarządzanie, a następnie, w ciągu 10 dni – umowy o prowadzenia PPK.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.