niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona główna » Smaruj chleb musztardą!

Smaruj chleb musztardą!

by Redakcja
0 comment

W sklepach masło szybko drożeje. Jeszcze niedawno za kostkę płacono 3-4 zł. Dzisiaj te ceny oscylują w granicy 5-6 zł. W takim tempie niedługo przyjdzie nam płacić 7 zł. To są ceny w tańszych sklepach, dyskontach. W droższych – delikatesach – cena będzie dużo wyższa.

Co stoi za wzrostami cen masła?

Ceny mleka nie rosną aż tak dynamicznie, jak ceny masła. Przyczyn we wzroście tego ostatniego należy szukać w zwiększonej konsumpcji, która rośnie z kilku przyczyn. Badania amerykańskich naukowców podważają szkodliwość masła na nasz organizm. Okazuje się, że podnoszą wprawdzie zły cholesterol, ale także i ten dobry. Ludzki organizm potrzebuje dobrego cholesterolu – szczególnie mózg, który żywi się nie tylko cukrami prostymi, wodą, ale także dobrym tłuszczem. Konsumenci z obrzydzeniem patrzą już na niegdyś popularną margarynę, która zawiera tłuszcze trans. To one są o wiele gorsze od złego cholesterolu.

Co dalej z cenami masła?

– Łatwo jest sobie wyobrazić dalsze wzrosty cen masła. Po pierwsze w ciągu 4 lat populacja w Chinach, Indiach, Nigerii, Pakistanie zwiększy się o ponad 100 mln ludzi. Gusta się tam zmieniają – stają się bardziej zachodnie. Po drugie – obecnie, przeciętny obywatel Chin spożywa 10 dkg masła rocznie. Wystarczy więc, że spożycie wzrośnie o kilka dkg, a światowy popyt na masło wzrósłby gwałtownie – mówi analityk Targeto.pl Aleksander Matusiewicz.

Najwięcej na rosnącym popycie na masło zarabia Nowa Zelandia, która jest największym jego producentem. Spółki, które zajmują się produkcją masła znajdują się w funduszu PKO Akcji Rynku Azji i Pacyfiku (PKO Parasolowy FIO).

Dodaj ten fundusz do swojej listy obserwowanych i kontroluj, jak potoczy się sytuacja tego funduszu. Ustaw też maślany alert na 148,16 PLN, aby skorzystać na rosnącej wycenie masła.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.