piątek, 14 czerwca, 2024
Strona główna » Ostatni tydzień rajdu Św. Mikołaja

Ostatni tydzień rajdu Św. Mikołaja

by Redakcja
0 comment

W poniedziałek odbyło się wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, które rynek odebrał pozytywnie. Przewodnicząca zwróciła uwagę na polepszający się rynek pracy i wzrost wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Nie okazała także obaw o ciągłe umacniającego się dolara. Także tego dnia wybrany został w głosowaniu Kolegium Elektorów nowy prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, z przewagą głosów 290 dla Trumpa do 232 dla Clinton.

Pomimo przedświątecznego nastroju, makroekonomiczny kalendarz USA obfitował w istotne wydarzenia. Między innymi opublikowany został odczyt dynamiki wzrostu PKB za III kw. br. Rynkowy konsensus zakładał wzrost do 3,3% z poziomu 1,4%, gdy ten wyniósł aż 3,5%. To najlepszy wynik od dwóch lat.

Opublikowano także raport z rynku pracy – w ostatnim tygodniu złożono 275 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 255 tys.). Średnia czwartego tygodniowa dla tych danych wzrosła. Kolejny raport dotyczył zamówień na dobra trwałego użytku: w zeszłym miesiącu zamówienie na samoloty podbiło mocno ogólną dynamikę wzrostu. Tym bardziej ważne były dane pozbawione informacji o środkach transportu. Zamówienia spadły o 4,6% m/m (oczekiwano spadku o 4%), a bez środków transportu wzrosły o 0,5% w porównaniu z miesiącem poprzednim (oczekiwano wzrostu o 0,2%). Indeks cen domów spadł z 0,6% do 0,4%. Pojawiły się również dane o wydatkach i przychodach Amerykanów w listopadzie, które wzrosły o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Indeks wskaźników wyprzedzających nie zmienił się.

W Europie względna stabilność i uodpornienie na informacje o atakach

Włochy po raz trzeci ratują najstarszy bank świata Monte dei Pashi di Siena, który wymagał niezwłocznej rekapitalizacji. Rząd utworzył fundusz na rzecz upadającego banku w kwocie 20 mld euro. Jeżeli środki te zostaną w całości wydane w przyszłym roku, to Włochom zapewne nie uda się zmieścić w wyznaczanym przez Komisję Europejską limicie deficytu budżetowego, oznaczonym na poziomie 3% PKB.

Z kolei w Niemczech indeksy zaufania wskazują na stabilną sytuację ekonomiczną. Indeks instytutu LFO nieznacznie wzrósł o 0,3 pkt. do 111 pkt. Natomiast indeks zaufania konsumentów Gfk z prognozowanych -0,1% osiągnął wynik 0,4%. Warto z pewnością również zwrócić uwagę na opublikowaną przez niemiecki urząd statystyczny inflację PPI. Odczyt okazał się bowiem dużo lepszym od wcześniejszych założeń analityków. W listopadzie ceny wzrosły bowiem o 0,3% w ujęciu miesięcznym (prognozy wzrostu 0,1%) oraz o 0,1% w ujęciu rocznym (prognozy spadku o 0,2%).

Poniedziałkowe wydarzenia związane z zamachem w Berlinie nie przyniosły znacznych zmian indeksów, co świadczy o uodpornieniu rynków na informacje o atakach terrorystycznych.

Wzrost gospodarki Wielkiej Brytanii uległ nieznacznemu spadkowi – z poziomu 2,3% do 2,2%. Rynek oczekiwał niezmienionej dynami wzrostu – tak, jak to było w przypadku Francji, gdzie w ujęciu kwartalnym zmiana PKB wyniosła 0,2%.

W Polsce dobre nastroje przedświąteczne mimo politycznych zawirowań

W polskim kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych opublikowano m. in.:

  • Sprzedaż detaliczną: silny wzrost do 6,6% z 3,7% (prognoza 4,8%)
  • Stopę bezrobocia: która pozostaje na niezmienionym poziomie 8,2%

Według piątkowych wskazań GUS wzrost obrotów towarowych w handlu zagranicznych był szybszy niż sprzed roku – eksport zwiększył się o 5,1 proc. do 655,3 mld zł, a import wzrósł o 3,5 proc. do 636,2 mld zł. Wymiana zamknęła się dodatnim saldem w wysokości 19,1 mld zł. Niespodzianką okazała się publikacja sprzedaży detalicznej na poziomie 6,6% w ujęciu rocznym, której konsensus zakładał odczyt na poziomie 4,8%.

Największy wzrost sprzedaży w cenach stałych odnotowano w kategoriach „tekstylia, odzież i obuwie” oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe”. Stopa bezrobocia w końcu listopada liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1 mln 313 tys. osób (wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,4 proc.) ale obniżyła w porównaniu z listopadem ub. roku (o 14,2 proc., czyli o 217,0 tys.). Dobre odczyty niwelują część obaw związanych z wyraźnym pogorszeniem się dynamiki PKB w IV kw. br.

Pod koniec tygodnia pojawiła się propozycja dotycząca OFE, która polegać ma na przesunięciu 75% środków do funduszy inwestycyjnych, a 25% do Funduszu Rezerw Demograficznych. To doskonały moment, aby inwestorzy zwrócili swoją uwagę na rynek funduszy.

Św. Mikołaj jest hojny w tym roku

Z końcówką tygodnia zakończymy również tzw. rajd św. Mikołaja, który w tym roku był wyjątkowo udany. Europejskie indeksy wzrastają nieprzerwanie od początku grudnia i porażki włoskiego referendum konstytucyjnego. Od początku miesiąca niemiecki DAX urósł o ponad 10%. W przypadku amerykańskiego parkietu wzrosty nie były aż tak imponujące i wyniosły „tylko” 5%. Jednak biorąc pod uwagę zaawansowanie tamtejszej hossy i uzyskanie rekordowych poziomów 2270 pkt. , jest to dobry wynik.

Polski indeks dużych spółek również radzi sobie całkiem dobrze, zyskując od początku miesiąca prawie 8%. Warto zauważyć, iż perspektywa polskiego indeksu na rok 2017 jest obiecująca. Azjatycka giełda również radzi sobie dobrze. Wzrost Nikkei w grudniowym rajdzie wyniósł ponad 4%. Wtorkowe posiedzenie BoJ nie przyniosło istotnych zmian w polityce banku centralnego. Główna stopa procentowa wynosi nadal -0,1%. Nie zmieniono także celu dla rentowności 10-letnich obligacji, który kształtuje w okolicach 0%.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.