wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Czy sztuczna inteligencja może być motorem nowej hossy?

Czy sztuczna inteligencja może być motorem nowej hossy?

by Redakcja
0 comment

Hossy na rynku kapitałowym mają często to do siebie, że coś jest ich motywem przewodnim. Mieliśmy hossę naftową, internetową, później technologiczną, co na warszawskiej giełdzie skoncentrowało się na gamingu. Była też hossa covidowa, spowodowana dotacjami dla społeczeństwa i większym wykorzystaniem rozwiązań technologicznych, np. pracy zdalnej, na czym korzystały takie spółki jak Zoom. Większą uwagę zaczęto też przywiązywać do spółek biotechnologicznych, gdzie kluczowy stał się wyścig na wynalezienie szczepionki przeciw Covid-19. Hossa covidowa napompowała też zyski spółek produkujących rękawiczki nylonowe, to jednak było tylko chwilowe eldorado. Tak bywa, jeśli powodem hossy są dodatkowe zyski spowodowane przez szybko przemijające czynniki. Najnowszą modą jest AI, czyli skrót od Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja. Czy będzie to tylko chwilowa moda, czy może to być motorem napędowym nowej hossy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym właściwie jest sztuczna inteligencja?

AI to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem systemów komputerowych, które potrafią wykonywać zadania, które wymagają inteligentnego zachowania, takie jak rozwiązywanie problemów, rozpoznawanie obrazów, analizowanie danych czy też generowanie języka.

Początki prac nad sztuczną inteligencją sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to naukowcy zaczęli tworzyć pierwsze modele matematyczne opisujące procesy myślowe człowieka. W 1956 roku odbyła się w Dartmouth College w USA konferencja, na której zaprezentowano pierwsze programy komputerowe wykorzystujące techniki sztucznej inteligencji. Na początku jednak za sztuczną inteligencję pojmowano dosyć proste algorytmy oparte na drzewach decyzyjnych, wskutek czego nawet automat do gry w szachy był tak nazywany. Od tego czasu dziedzina ta rozwijała się dynamicznie, a jej zastosowania zaczęły obejmować takie obszary jak przetwarzanie języka naturalnego, uczenie maszynowe, rozpoznawanie wzorców czy też robotyka.

Sztuczna inteligencja obecnie

Obecnie sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, przemysł, finanse, edukacja czy też rozrywka. Dzięki postępowi technologicznemu sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej zaawansowana i skuteczna, co pozwala na tworzenie coraz bardziej zaawansowanych aplikacji i narzędzi opartych na tej technologii. Wciąż jednak problemem jest dorównanie do ludzkiego poziomu inteligencji, chociażby w rozpoznawaniu kontekstu sytuacyjnego czy emocji. Naukowcy jednak przewidują, że już za ok. 20 lat AI może zrównać się poziomem z ludzką inteligencją (wykres poniżej). Tyle tylko, że przeszacowania możliwości AI trwają od pierwszych lat jej istnienia i do tej pory się nie sprawdziły. Ogromny postęp dokonał się jednak w ostatnich 10 latach, co nieco uprawdopodobnia sukces AI w przyszłości.

Wykres 1. Szacunki momentu zrównania się poziomu AI z poziomem ludzkiej inteligencji

Szacunki momentu zrównania się poziomu AI z poziomem ludzkiej inteligencji

Źródło: Altexsoft.com

ChatGPT

Głośno jest przede wszystkim o rewolucyjnym narzędziu od OpenAI – ChatGPT, które ciągle jest ulepszane. Początki sięgają 2015 roku, a w 2019 roku w firmę zainwestował Microsoft. Szerzej do opinii publicznej narzędzie to przebiło się w listopadzie 2022 roku, kiedy to zostało udostępnione do publicznego użytku. Każdy może się tam zalogować, korzystać i w tym nie różni się to niczym od portali social mediów. Z tym że różni się tempem ekspansji. ChatGPT 100 mln użytkowników pozyskał w 2 miesiące, co jest rekordowym tempem. Wcześniejszy rekordzista, chiński Tik Tok potrzebował na to aż 9 miesięcy.

Dynamicznie rosnący rynek

Dynamika przyrostu użytkowników ChataGPT pokazuje też jeszcze jedną znamienną kwestię. Rynek świadomych użytkowników Internetu mających rozeznanie w nowinkach technologicznych mocno i szybko się rozrasta. Powoduje to z jednej strony dużą konkurencję na rynku (np. rynek gier komputerowych po pandemii został zalany produkcjami), co dla jego rozwoju jest dobre, z drugiej zaś stwarza szansę na szybką popularyzację naprawdę rewolucyjnych rozwiązań.

Wcześniej mówiono o wykorzystywaniu słabiej rozwiniętej AI do automatyzacji prostych czynności, później powstały chatboty, ale one też mogły rozwiązywać tylko stosunkowo mało skomplikowane problemy. Obecnie AI wykorzystuje się coraz szerzej w IT, w tym zaawansowanym programowaniu. Z raportów ARK Investment Management wynika, że programiści, przy użyciu AI GitHub Copilot, oszczędzają 55% czasu na rozwiązywaniu zadań programistycznych.

Wykres 2. Czas potrzebny do rozwiązania zadania programistycznego człowiekowi i człowiekowi z pomocą AI

Czas potrzebny do rozwiązania zadania programistycznego człowiekowi i człowiekowi z pomocą AI

Źródło: ARK Investment Management

Wartość rynku AI rośnie bardzo szybko. Na koniec 2022 roku był wart już ponad 136 mld USD (wg danych Grandviewresearch.com), ale wg prognoz ma rosnąć w tempie 37,3% CAGR do 2030. CAGR to skrót od Compound Annual Growth Rate, czyli złożona roczna stopa zwrotu. Jest to wskaźnik, który określa tempo, z jakim dana wartość rośnie lub maleje w ciągu określonego czasu, z uwzględnieniem procentu składanego. Jest to więc dobry parametr do określania średniego tempa wzrostu w kilkuletnim okresie.

Wykres 3. Geograficzne rozłożenie rynku AI

Geograficzne rozłożenie rynku AI

Źródło: Grandviewresearch.com

Najbardziej zaawansowanym w rozwoju AI rynkiem są Stany Zjednoczone, a kolejnym Chiny. Z oczywistych względów inwestycyjnych łatwiej jest szukać okazji w USA, gdzie wielu brokerów oferuje kupno ETF-ów opartych o AI lub akcji poszczególnych spółek. Inwestycje w AI prowadzi nie tylko Microsoft, ale i takie tuzy technologiczne jak Alphabet, Meta, Nvidia czy Amazon. Z racji tego, że jest to dopiero we wczesnej fazie komercjalizacji, nasycenie rynku jest małe. Powstają też nowe spółki zajmujące się stricte AI, ale tylko niewielu z nich się uda osiągnąć status jednorożca. Inwestowanie więc w takie spółki to bardziej inwestowanie typu venture capital niż typowe inwestowanie na giełdzie. Czyli obarczone sporo większym ryzykiem.

Sztuczna inteligencja symbolem zmian i nowej hossy?

Póki co bardziej symbolem zmian. Jeśli rozwój technologiczny rozwiązań opartych o AI nie napotka na bariery technologiczne, które obecnie trudno dostrzec (ale mogą się pojawić) i rynek będzie dalej tak dynamicznie rósł, a do tego rozwiązania AI znajdować będą coraz większe zastosowanie, zdecydowanie mogą być motorem nowej hossy. Dostrzegły to największe amerykańskie korporacje technologiczne, inwestując w AI miliardy dolarów. Przewagę na starcie zyskują Stany Zjednoczone i to pewnie będzie najlepszy rynek, aby faktycznie skorzystać i posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym akcje pionierów AI.

Hasło sztuczna inteligencja rozpala też polskich inwestorów, chociaż spółki z warszawskiego rynku toczą wyścig z konkurentami o aplikacje rozwiązań opartych o AI do swoich produktów, a to nie to samo, co rozwijanie samej technologii. Jednak parę spółek, jak Livechat czy Datawalk, przedstawiało już pierwsze pomysły na implementację tej technologii w swojej działalności, a kursy zwykle reagowały entuzjastycznie. To jednak póki co są epizody, a nie budowanie jakichś trendów wzrostowych cen akcji spółek w oparciu o zastosowanie technologii AI. W przypadku hossy sektora gamingowego polskie spółki były w pierwszym szeregu jako producenci gier, czyli towaru, na który rósł silnie popyt, a polscy producenci dostarczali dobrej jakości kontent.

Podsumowując, w ostatnich latach rozwój, szczególnie technologiczny, AI był ogromny. Obecnie wydaje się, że technologia powoli wchodzi w fazę komercjalizacji. Przewagę już na starcie mają spółki amerykańskie i tam należy szukać potencjalnych inwestycji związanych z ekspozycją na ten sektor. Biorąc pod uwagę prognozowane tempo wzrostu rynku oraz ścisłe zlinkowanie AI z rozwojem Internetu i popularyzacją różnego rodzaju „ułatwiaczy” życia codziennego (wolny czas jest coraz cenniejszą wartością), AI jest materiałem na fundament, na którym zostanie zbudowana hossa. W ograniczonym zakresie przynajmniej na ten moment będą z tego korzystać polskie spółki.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.