Strona główna » Rynek diamentów tydzień 29, 2024 r.

Rynek diamentów tydzień 29, 2024 r.

autor Redakcja
0 komentarze

Źródło: Rapaport.com

Rynek diamentów nieustannie napotyka strukturalne wyzwania, a obecny spadek wynika głównie z własnego ciężaru oraz okresu wakacyjnego, charakteryzującego się niską aktywnością handlową. W Stanach Zjednoczonych nadal brakuje czynników stymulujących wzrost popytu, natomiast rynek indyjski pozostaje obciążony słabym popytem zagranicznym i wysokimi zapasami. Powoduje to spadek cen oszlifowanych kamieni. W przypadku diamentów o masie 0,3 karata indeks cenowy spadł o blisko 10% w ciągu ostatniego miesiąca. Z kolei popyt na nieco większe kamienie o masie 0,5 karata wzrósł, co spowodowało jedynie minimalny spadek ich cen w tym samym okresie. Uczestnicy rynku z niecierpliwością oczekują teraz decyzji De Beers i Alrosy dotyczących cenników – czy nastąpi ich ponowna obniżka?

Globalny rynek produkcji diamentów, według danych Kimberley Process (KP), w zeszłym roku zmniejszył się o 20% rok do roku do 12,7 miliarda USD, przy spadku wolumenów o 8% rok do roku. Pozostały spadek wynika z obniżki cen diamentów. 

Tymczasem sytuacja w Rosji, pomimo sankcji, wygląda lepiej, niż oczekiwano. Wartość rosyjskiej produkcji diamentów nieoszlifowanych po raz pierwszy przewyższyła produkcję dotychczasowego lidera, Botswany. Wzrost ten nastąpił pomimo zaostrzonych sankcji, w tym dodania Unii Europejskiej do listy podmiotów zakazujących importu rosyjskich diamentów oraz zaostrzenia przez USA przepisów dotyczących towarów znacząco przetworzonych w innym państwie, takim jak Indie.

Źródło: Kimberley Process, Rapaport.com

Najważniejsze informacje z 29 tygodnia roku:

  1. Kopalnia Diavik częściowo zamknięta

Rio Tinto tymczasowo zamknęło jedno z głównych wyrobisk w swojej kopalni Diavik w Kanadzie ze względu na niestabilność podłoża. W poniedziałek Rapaport News poinformował, że spółka została powiadomiona o osiadaniu części drogi prowadzącej do podziemnego obszaru A154, jednego z dwóch głównych wyrobisk górniczych w Diavik. Osiadanie powoduje stopniowe zapadanie się terenu, co czyni go niebezpiecznym. 

Rio Tinto nie podało, jak długo kopalnia będzie zamknięta ani czy zamknięcie wpłynie na szacowaną produkcję ze złoża. Jednak takie zjawiska jak osiadanie zazwyczaj wymagają ulepszeń strukturalnych, które mogą zająć dużo czasu. 

Diavik, jedyne diamentowe aktywo Rio Tinto, ma zostać zamknięte w 2026 roku. W kwietniu firma odnotowała 22% spadek produkcji w pierwszym kwartale po krótkim wstrzymaniu produkcji spowodowanym katastrofą samolotu przewożącego pracowników kopalni.

  1. Niższa ilościowa sprzedaż indyjskiego Titana

Sprzedaż indyjskiej firmy Titan Company spadła w pierwszym kwartale finansowym, ponieważ rosnąca cena złota wpłynęła na popyt konsumencki. Przychody z segmentu biżuterii firmy, który obejmuje Tanishq, Mia i CaratLane, wzrosły o 9% rok do roku w ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca, podczas gdy cena złota wzrosła w tym okresie o około 20%. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku, wzrost przychodów z biżuterii wyniósł 21%. 

Firma zauważyła, że mniejsza liczba ślubów w porównaniu z rokiem poprzednim również negatywnie wpłynęła na sprzedaż. W Indiach konsumenci tradycyjnie kupują złotą biżuterię na wesela. Ponadto, podczas gdy popyt na biżuterię ze zwykłego złota wzrósł jednocyfrowo, zainteresowanie biżuterią wysadzaną kamieniami szlachetnymi, w tym diamentami, było „umiarkowanie niższe”. Titan zauważył jednak, że sprzedaż nadal rosła dzięki uwzględnieniu tygodnia świątecznego Akshaya Tritiya, kiedy odbywa się wiele wesel, a także wyższej średniej cenie sprzedaży ogółem zakupów.

  1. Rosja detronizuje Botswanę w produkcji diamentów

Wartość produkcji diamentów nieoszlifowanych w Rosji za 2023 r. po raz pierwszy przewyższyła produkcję surowca diamentowego w Botswanie. 

Wzrost ten nastąpił pomimo zaostrzonych sankcji, w tym dodania Unii Europejskiej do listy podmiotów zakazujących rosyjskich diamentów oraz zaostrzenia przez USA przepisów dotyczących towarów znacząco przetworzonych w państwie trzecim, takim jak Indie. 

Według statystyk Procesu Kimberley (KP) opublikowanych w tym tygodniu, w zeszłym roku Rosja wyprodukowała 37,3 miliona karatów surowca o łącznej wartości 3,61 miliarda dolarów, przy średniej cenie 97 dolarów za karat. Dla porównania, w 2022 r. produkcja wyniosła 41,9 miliona karatów o wartości 3,55 miliarda dolarów, przy średniej cenie 85 dolarów za karat. Wartość produkcji w kopalniach Botswany spadła, prawdopodobnie z powodu zmiany jakości wydobywanego surowca ze złoża Jwaneng firmy De Beers, które znajduje się w fazie ekspansji. W 2023 r. kraj wyprodukował 25,1 miliona karatów o łącznej wartości 3,28 miliarda dolarów, przy średniej cenie 131 dolarów za karat, natomiast w 2022 r. produkcja wyniosła 24,5 miliona karatów, wycenionych na 4,7 miliarda dolarów, przy średniej cenie 192 dolarów za karat. 

Globalna produkcja brutto spadła o 20% rok do roku, do 12,72 miliarda dolarów. W ujęciu wolumenowym produkcja zmniejszyła się o 8%, do 111,5 miliona karatów. Całkowity import spadł o 10% pod względem wielkości, podczas gdy światowy eksport zmniejszył się o 9%.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.