Strona główna » Rynek diamentów tydzień 27, 2024 r.

Rynek diamentów tydzień 27, 2024 r.

autor Redakcja
0 komentarze

Źródło: Rapaport.com

Niekorzystne wyniki diamentów wypływają na przyszłość

Niekorzystne wyniki rynkowe wpływają na prognozy kolejnych producentów.
W tym tygodniu Petra Diamonds ogłosiła obniżenie swoich szacunków produkcji. Firma przewiduje, że w roku finansowym 2025 wyprodukuje od 2,8 do 3,1 miliona karatów, a w roku 2026 od 2,9 do 3,3 miliona karatów. Oznacza to spadek o odpowiednio 18% i 19% w porównaniu do wcześniejszych prognoz.

Wyniki kolejnego spotkania z klientami De Beers zdecydowanie nie pomogły rynkowi, okazując się niższe niż zeszłoroczne i niższe niż poprzednie spotkanie.  De Beers podał, że sprzedaż wyniosła 315 milionów dolarów, co oznacza spadek o 31% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Kwota ta jest również o 18% niższa niż 383 miliony dolarów, które firma zgłosiła w cyklu majowym i o 29% niższa niż suma w kwietniu.

De Beers czekają duże zmiany, wpływające na cały rynek diamentów. Właściciel De Beers, Anglo American, planuje sprzedaż spółki. Spekuluje się, kto może to kupić. Potencjalni kupujący to podmioty z Bliskiego Wschodu, np. z Kataru, który wspierał firmę podczas kryzysu finansowego 2008-2009. Rodzina Oppenheimer również rozmawiała z inwestorami z Zatoki Perskiej przy sprzedaży swoich udziałów w De Beers. Oprócz Kataru, zainteresowane są także duże fundusze inwestycyjne.

Kolejnym potencjalnym nabywcą jest rząd Botswany. Mają już 15% udziałów w De Beers i chcieliby zmiany sposobu działania spółki. Spekuluje się jednak, że taka transakcja wymagałaby od rządu Botswany posiadania partnera strategicznego.

Inną możliwością jest grupa indyjskich celników. Znają firmę i mają ambicję uzyskania większej wartości z diamentów, a także możliwości finansowe zakupu De Beers.

Najważniejsze informacje z 27 tygodnia roku:

1. Słabe wyniki sprzedaży De Beers w piątym cyklu sprzedażowym

    Piąte w tym roku spotkanie z klientami (sights) przyniosło spadek sprzedaży diamentów przez De Beers. Przyczyną była trudna sytuacja gospodarcza w Chinach i początek tradycyjnie niskiego okresu dla branży diamentowej.

    De Beers podał, że sprzedaż wyniosła 315 milionów dolarów, co oznacza spadek o 31% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku. Kwota ta jest również o 18% niższa niż 383 miliony dolarów w maju i o 29% niższa niż w kwietniu.

    W poprzednim cyklu De Beers obniżył ceny mniejszych diamentów, aby zapobiec drastycznemu spadkowi sprzedaży. Jednak do czerwca firma nie wprowadziła żadnych zmian w cenach, co spowodowało opóźnienia i odmowy, jak podają źródła Rapaport News.

    De Beers w dalszym ciągu spodziewa się, że ożywienie na rynku zajmie kilka lat. Natomias spowolnienie będzie kontynuowane w krótkim okresie.

    Dane obejmowały wydarzenia, które miały miejsce w Botswanie w dniach 10–14 czerwca, a także sprzedaż na aukcjach. Następny cykl De Beers odbędzie się w dniach 22–26 lipca.

    W zeszłym miesiącu spółka matka Anglo American ogłosiła, że planuje sprzedaż De Beers w ramach strategii tworzenia większej wartości w swojej działalności. Posunięcie to było następstwem kilku ofert BHP zakupu całości przedsiębiorstwa Anglo, z których wszystkie zostały odrzucone.

    2. Mocna prognoza wyników od Lok Fooka

    W poniedziałek spółka ogłosiła, że zysk wzrośnie o 30-40% w ciągu 12 miesięcy od 31 marca 2023 r., przekraczając 1,7 miliarda HKD (217,7 miliona dolarów). Wzrost wynika z korzystnego porównania z poprzednim rokiem, kiedy turystyka była wolna po ponownym otwarciu granicy między Hongkongiem a Chinami na początku 2023 r. Pomogła również rewaluacja aktywów, w tym przeszacowanie wartości przejętej spółki Hong Kong Resources.

    W zeszłym miesiącu Luk Fook podał, że sprzedaż wzrosła o 5% w czwartym kwartale finansowym. W przeciwieństwie do oczekiwanego wzrostu zysków Luk Fooka inny jubiler z Hongkongu, Tse Sui Luen (TSL), powiedział, że za cały rok finansowy poniesie stratę w wysokości od 370 mln HKD (47,4 mln USD) do 380 mln HKD (48,7 mln USD). Wyniki wynikają ze zmniejszonego popytu na biżuterię diamentową w Chinach, twierdzi TSL.

    Luk Fook opublikuje pełne wyniki za rok 28 czerwca.

    3. Lucapa znalazła kupca na kopalnię Mothae

    Lucapa sprzeda swoje 70% udziałów w kopalni Mothae w Lesotho lokalnej firmie Lephema Executive Transport. Świadczyła ona długoterminowe usługi wydobywcze ze złoża.

    Lephema zapłaci Lucapie symboliczną opłatę w wysokości 10 000 AUD (6660 dolarów) za swój udział, podczas gdy Mothae Diamonds, właściciel kopalni, zapłaci australijskiej spółce 1 milion AUD (665 900 dolarów). Lucapa podała we wtorek, że Lephema przejmie również wszystkie zobowiązania i zagwarantuje wszelkie zobowiązania związane z kopalnią.

    Po zawarciu umowy Lucapa będzie nadal świadczyć usługi techniczne dla Mothae przez co najmniej trzy miesiące. Oczekuje się, że transakcja, która nie wymaga zgody Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych ani akcjonariuszy, zostanie sfinalizowana do 30 września.
    Tymczasem Lucapa ogłosiła, że w maju pozbędzie się Mothae, próbując skoncentrować się na swoich głównych aktywach w Angoli i Australii. Kopalnia, znana z diamentów o wysokiej wartości, w tym takiego o masie 204 karatów w 2022 r. i diamentu o masie 215 karatów w 2021 r., rozpoczęła komercyjną produkcję w 2019 r.

    4. Przedłużenie okresu przejściowego od UE na sankcje na rosyjskie diamenty

     

    Unia Europejska przedłużyła okres przejściowy sankcji na rosyjskie diamenty o sześć miesięcy i dodała koncesje na starsze towary. Obowiązkowy program identyfikowalności importu diamentów naturalnych wejdzie w życie 1 marca 2025 r., zamiast 1 września 2024 r. Przedłużenie ma na celu zapewnienie więcej czasu na stworzenie systemu identyfikowalności.

    Jest to następstwem wezwań De Beers i innych podmiotów z branży do przedłużenia okresu przejściowego, podczas którego importerzy mogą wykorzystać inną dokumentację w celu wykazania, że diamenty nie są rosyjskie. Po upływie tego okresu importerzy do UE muszą korzystać z systemu certyfikacji opartego na identyfikowalności w celu weryfikacji importu diamentów o masie powyżej 0,50 karata.

    UE dodała także klauzulę dotyczącą starszych kamieni, aby zwolnić z wymogów certyfikacji diamenty, które znajdowały się w UE lub w państwie trzecim innym niż Rosja, lub zostały wyprodukowane w państwie trzecim – przed wejściem przepisów w życie. Unijny zakaz bezpośredniego importu diamentów z Rosji rozpoczął się 1 stycznia 2024 r., natomiast zakaz dotyczący towarów przetworzonych poza Rosją 1 marca. UE zauważyła, że diamenty te nie zapewniają już dochodów Rosji.

    „Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że po miesiącach intensywnych negocjacji udało nam się popchnąć projekt umożliwiający uregulowanie tak zwanych zapasów nabytych” – stwierdziło Światowe Centrum Diamentów w Antwerpii (AWDC). 

    Ponadto tymczasowy import lub eksport biżuterii, na przykład na targi lub naprawy, nie będzie objęty zakazem. Ponadto UE opóźniła wprowadzenie zakazu dotyczącego biżuterii zawierającej rosyjskie diamenty przetworzone w krajach trzecich do czasu, gdy Rada Europejska, organ wykonawczy UE, „zdecyduje o jego uruchomieniu”, jak stwierdzono w oświadczeniu UE.

    5. Obniżka prognoz produkcji od Petra Diamonds

    W czwartek Petra Diamonds z RPA skorygowała swoje prognozy na kolejne 2 lata i ogłosiła mianowanie nowego CFO.

    Spółka przewidywała w grudniu, że sektor zaczyna się ożywiać. Zamiast tego sześć miesięcy później Petra obniżyła swoje cele produkcyjne. Obecnie oczekuje, że w roku finansowym 2025 wyprodukuje od 2,8 miliona do 3,1 miliona karatów oraz od 2,9 miliona do 3,3 miliona karatów w roku fiskalnym 2026. Oznacza to redukcję odpowiednio o 18% i 19% w stosunku do średniego punktu poprzednich prognoz.

    Ogłoszono plan cięcia wydatków i kosztów operacyjnych o 30 mln dolarów rocznie, począwszy od roku podatkowego kończącego się 30 czerwca 2025 r. Całkowite wydatki kapitałowe zostaną zmniejszone do 100 mln dolarów w 2024 r., w porównaniu do 117,1 mln dolarów w 2023 r.

    Petra ogłosiła, że mianowała Johana Snymana na stanowisko dyrektora finansowego od 1 października. Snyman zastąpi Jacquesa Breytenbacha, który z końcem września opuści stanowisko dyrektora finansowego ze względów osobistych.

    Przeczytaj także

    Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

    Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

    Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

    Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

    Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

    © targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.