Strona główna » Na Jackson Hole pogoda neutralna

Na Jackson Hole pogoda neutralna

autor Redakcja
0 komentarze

Wypowiedź szefowej FED była wyważona. Reprezentowała ona pogląd stopniowego i ostrożnego podejścia do problemu zacieśniania polityki monetarnej w warunkach umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Janet Yellen powiedziała m.in., że „w świetle dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy i naszych perspektyw aktywności gospodarczej oraz inflacji – wierzę, że podstawy do wzrostu stopy funduszy federalnych umocniły się w ostatnich miesiącach”.

Z drugiej jednak strony stwierdziła, że ustalenie z góry tempa tych działań nie jest możliwe w obecnych warunkach gospodarczych. Te wypowiedzi mają bardzo neutralny wydźwięk i wpisują się we wcześniejszą ostrożną retorykę FED-u.

Inwestorzy nie byli niczym zaskoczeni. Globalne rynki akcji ostatecznie powędrowały w górę. Odrobiły tym samym zeszłotygodniowe straty, kiedy to panowała większa niepewność.

Mimo wszystko nie należy zapominać o całej reszcie danych, jakie były publikowane. Najciekawsze i z największym wpływem na światowe rynki były dane publikowane z dwóch największych gospodarek świata – USA i strefy euro.

Brexit ciągle nie przekłada się na gospodarki – i dobrze

Wtorkowe całkiem dobre sierpniowe odczyty indeksów PMI, czyli wskaźników wyprzedzających koniunkturę nie wskazywały na hamowanie aktywności gospodarczej. Podobnie jak inne odczyty, utwierdziły rynki w przekonaniu, że Brexit na razie pozostaje bez wpływu na europejską gospodarkę. Stymulowało to przejściowo giełdy do wzrostów. Sierpniowy indeks Ifo, a właściwie Indeks Niemieckiego Klimatu Gospodarczego Instytutu, który jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiego gospodarki, wypadł nieco poniżej oczekiwań (106,2 wobec 108,5). Jest to jednak wciąż stosunkowo wysoka wartość, która świadczy o tym, że przewidywania gospodarcze Niemców są pozytywne.

Z kolei sprzedaż detaliczna wg CBI, w Wielkiej Brytanii, w sierpniu, wypadła dobrze wbrew negatywnym prognozom,. O 9 pp. więcej respondentów zanotowała wzrost sprzedaży detalicznej w swoich jednostkach (oczekiwany był spadek na poziomie -5 pp.). W końcu, w II kw. br., PKB Brytyjczyków było zgodne z oczekiwaniami i wyniosło +2,2% w ujęciu rocznym.

Jeśli chodzi o strefę euro, lepsze od oczekiwań okazały się również hiszpańskie dane dotyczące zarówno PKB (+0,8% k/k), jak i sprzedaży detalicznej (+4,9% r/r).

Gospodarka USA ma się dobrze

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to pozytywny wydźwięk, które wyraźnie przebijały oczekiwania rynkowe, miały dane dotyczące sprzedaży nowych domów. Wyniosła w lipcu 654 tys. wobec spodziewanych 580 tys. Od jakiegoś czasu, dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, zaskakują in plus. Jest to jeden z objawów tego, że największe gospodarczo państwo ma się dobrze.

Ponadto, obserwowano w dalszym ciągu, spadek wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w tym tygodniu było to 261 tys. wobec 262 tys. w ubiegłbym tygodniu). Indeks PMI dla usług w USA wyniósł natomiast 50,9. Było to, co prawda poniżej prognoz (spodziewano się wartości 52), co pokazuje, że w amerykańskich usługach, w dalszym ciągu rośnie aktywność przedsiębiorców.

Z kolei, według środowych danych, zapasy ropy w USA w minionym tygodniu zwiększyły się o 2.5 mln baryłek wobec oczekiwanego spadku o 0,5 mln. Te dane, przy utrzymującej się na świecie nadpodaży czarnego złota, wypadają niepokojąco i mogą spowodować w najbliższej przyszłości zejście notowań w kierunku 45$ za baryłkę w przypadku odmiany ropy WTI.

Polska gospodarka pod kontrolą, ale wzrosty na GPW pod znakiem zapytania

Z wydarzeń krajowych warto wspomnieć o zapewnieniach wicepremiera Morawieckiego o utrzymaniu deficytu w 2017r. „pod kontrolą”, nawet jeżeli PKB spowolniłby do 3,4-3,5%. Jego wystąpienie wspierało Polską giełdę. Z krajowego podwórka poznaliśmy również dane dotyczące stopy bezrobocia w lipcu, która na skutek efektów sezonowych spadła do 8,6% z 8,8% r/r przed miesiącem. Jest to najniższy poziom w historii. W kolejnych miesiącach również ze względów sezonowych oczekiwany jest dalszy spadek do ok. 8%. W miesiącach wakacyjnych rośnie bowiem zatrudnienie w rolnictwie, budownictwie oraz sadownictwie.

Dane te pozostały jednak bez wpływu na GPW. Jeśli chodzi o protokół z posiedzenia RPP, to okazuje się, że nie było jakiejś istotnej presji na obniżanie stóp procentowych. Ewentualna obniżka stóp procentowych w Polsce mogłaby mieć negatywny wpływ na depozyty, które już są nisko oprocentowane. W sierpniu wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC w Polsce, który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, minimalnie spadł — wynosząc 162,2. Od początku roku oscyluje on wokół 160 pkt., przemawiając za stabilizacją tempa wzrostu gospodarki na dotychczasowym poziomie, bez większych szans na wyraźne przyspieszenie.

Jak widać, Polska gospodarka jest pod kontrolą i ma się stosunkowo dobrze. Mimo wszystko, pod znakiem zapytania są natomiast dalsze, zapoczątkowane tego lata, wzrosty szerokiego rynku na GPW, które od 12 sierpnia są w fazie korekty. Zwłaszcza że niedługo wrzesień, który jest dla inwestorów statystycznie najgorszym miesiącem w roku.

Ogólnie niepokoi relatywna słabość naszej giełdy, która była widoczna po wypowiedzi prezeski Rezerwy Federalnej. Jednak pozostajemy dobrej myśli, zwłaszcza do obecnie najlepiej odzwierciedlającego naszą gospodarkę sektora MIŚ. Tam „paliwo” do wzrostów jeszcze jest.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.