Czy inwestorzy przywrócą swoje zaufanie do Trumpa?
Już w najbliższych dniach, złe wrażenie po sobie, spróbuje zatrzeć Donald Trump, próbując ponownie sforsować zniesienie Obamacare. Najprawdopodobniej, odwołując ostatnie głosowanie, prezydent USA dał sobie czas, na zjednanie sobie wciąż nieprzekonanych kongresmenów republikańskich. Warto przy tym dodać, że według tego, co dotychczas utrzymywał Biały Dom zniesienie Obamacare warunkuje obniżenie podatków w Stanach. Dla rynków kapitałowych ma to zatem istotne znaczenie, gdyż wizja wprowadzenia reform Trumpa, w tym podatkowej, napędzała wzrosty na giełdach przez ostatnie 4 miesiące. Spekuluje się, że w najbliższym czasie może zostać przedłożony w kongresie nowy projekt, a w dodatku istnieje spora szansa, że zyska wystarczające poparcie. Taki scenariusz oznaczałby powrót zaufania inwestorów do Trumpa, a w efekcie czynnik prowzrostowy dla akcji oraz surowców.
Niedługo poznamy finalne szczegóły zmian w OFE
Jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko, niedługo powinniśmy poznać także detale krajowej reformy emerytalnej. W minioną środę, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys, stwierdził, że gotowy jest już komplet projektów ustaw dot. zmian w systemie OFE oraz pracowniczych planów kapitałowych. Te projekty ustaw, w ramach wspólnej pracy ministerstwa finansów, rozwoju i ministerstwa rodziny, są już konsultowane z udziałem ZUS-u, KNF. Według informacji Borysa, jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w kwietniu wejdą one już na ścieżkę legislacyjną. Jeżeli zatem ostateczny kształt reformy emerytalnej nie będzie zawierał jakiś dotychczas nieznanych, niekorzystnych treści, to będzie to pozytywny bodziec dla notowań akcji na GPW.
Najprawdopodobniej czekają nas dobre dane PMI
Z kolei, spośród najważniejszych danych makroekonomicznych, w tym tygodniu, opublikowane zostaną wskaźniki PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług, dla różnych państw na świecie. Warto zaznaczyć, że w piątek, indeks PMI dla chińskiego przemysłu ukształtował się powyżej oczekiwań na poziomie 51,8 (z kolei PMI usługowy miał wartość aż 55,1). To dobrze wróży, nie tylko dla Państwa Środa, ale również dla całości gospodarek wschodzących. Biorąc pod uwagę ostatnie tendencje gospodarcze, spodziewamy się równie dobrych odczytów dla reszty państw. Swoją drogą, prognozuje się, że wskaźnik PMI dla przemysłu w przypadku Polski wyniesie 54,6, co oznacza solidny jego poziom. Taki odczyt pozytywnie wpłynąłby na nasz krajowy rynek akcji.
Podsumowując, w obliczu szans, jakie niosą ze sobą nowe wydarzenia rynkowe, liczymy, że w kwietniu zakończy się korekta na GPW. Z kolei długoterminowo liczymy na wzrosty na warszawskim parkiecie. Według nas obecne spadki są dobrym momentem do kupno, czy dokupienie jednostek funduszy inwestycyjnych takich jak: PZU Akcji Spółek Dywidendowych, MetLife Akcji Małych Spółek oraz Skarbiec Top Funduszy Akcji. Są to fundusze posiadające same najlepsze oceny zarówno rankingowe, jak i ratingowe na naszym serwisie.