sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Powody inwestowania w diamenty

Powody inwestowania w diamenty

autor Redakcja
0 komentarz

Wielu inwestorów chętnie wzbogaca swój portfel o złoto czy kamienie szlachetne. Diamenty cieszą się sporym zainteresowaniem, a cenione są przede wszystkim za swą niezmienną wartość. Stanowią zabezpieczenie kapitału zwłaszcza w czasach kryzysów gospodarczych i ekonomicznych, nie podlegają dewaluacji i dekapitalizacji. Dodatkowo inwestorzy chwalą sobie łatwość ich przechowywania oraz to, że stanowią doskonałą formę dziedziczenia, przekazywania majątku kolejnym pokoleniom.

Diamenty a gotówka

Wartość pieniądza zmienia się w czasie. Kapitał zgromadzony w gotówce podlega inflacji, co oznacza, że obecnie milion złotych jest mniej wart niż kilkadziesiąt lat temu. Lokowanie kapitału w gotówce nie przynosi realnych zysków.

Wykres 1. Dewaluacja złotówki

siła nabywcza złotówki

źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, * dane na koniec października 2021 r.

Rośnie znaczenie dywersyfikacji portfela o aktywa materialne, które w okresach wysokiej inflacji przyciągają inwestorów. Oprocentowanie lokat i obligacji nie pozwala w zadowalającym stopniu pomnażać środków finansowych, dlatego sporo osób decyduje się nabyć nieruchomości. Dużym zainteresowaniem cieszą się także metale i kamienie szlachetne, np. diamenty oraz złoto.

Inwestycje w aktywa materialne np. diamenty daje większe poczucie bezpieczeństwa. Nabywca oczekuje, że ich wartość nie spadnie drastycznie z upływem czasu, a wręcz przeciwnie – będzie rosła. Zakup kamieni szlachetnych należy traktować jako lokatę długoterminową, ponieważ rynek charakteryzuje się niską płynnością. Oznacza to, że diamenty nie są aktywem przeznaczonym do spekulacji na cenie.

W długim terminie oczekuje się, że wydobycie diamentów będzie spadać, a popyt na biżuterię diamentową będzie rósł. Według prognoz w 2050 r. powstanie niedobór diamentów w wysokości 278 mln karatów. To może doprowadzić do wzrostu ich ceny.

Mały kamień, duża wartość

Mówi się, że diamenty są wieczne, co jeszcze bardziej wzmacnia ich pozycję na rynku. Są nie tylko cenione przez branżę jubilerską, lecz także przez inwestorów, dla których liczy się trwałość, niezniszczalność kamieni, ich odporność na czynniki chemiczne, mechaniczne i termiczne. Diamenty charakteryzuje stabilny wzrost ceny, nie są skorelowane z cenami innych aktywów, opierają się inflacji.

Wykres 2. Korelacja diamentów z innymi klasami aktywów

korelacja

źródło: Diamond Standard

Ich ogromną zaletą jest to, że w niewielkim rozmiarze ukryta jest ogromna wartość. W połowie listopada 2021 r. złoto o wartości miliona dolarów waży około 16,8 kg. Diamenty w tej samej wartości (bezbarwne 1-karatowe diamenty w czystości VS2 i kolorze H) ważyłby 38 gramów, czyli 440 razy mniej.

Diamenty – mobilny nośnik majątku

Diamenty, ze względu na relację wartości do masy, przechowuje się łatwo, nie ulegają zniszczeniu, a jednocześnie są składnikiem majątku, który bez trudu można transportować. Ma to szczególne znaczenie np. w przypadku konfliktów zbrojnych. Co ważne, bez problemu przekracza się z nimi granice – sposobem jest przewożenie diamentów w postaci biżuterii. Nie jest wymagane deklarowanie jej wartości czy zgłaszanie tego faktu odpowiednim służbom. To doskonały sposób, by podróżować, zabierając ze sobą sporą część dobytku.

Dzięki szlachetnym kamieniom w prosty sposób można przekazać majątek kolejnym pokoleniom. Dla wielu osób sporym atutem jest anonimowość – żadna instytucja nie prowadzi spisu osób posiadających diamenty. Inwestor może zatem wyjechać z kraju z cennym kamieniem, a następnie spieniężyć go w dowolnym miejscu na świecie.

Diament – najlepszy przyjaciel każdej kobiety

Choć diament może uzupełnić portfel inwestycyjny i stać się zabezpieczeniem na wypadek trudnych czasów, najczęściej jest elementem biżuterii. Już przed wiekami stał się wyznacznikiem dobrego gustu, klasy, bogactwa i statusu społecznego. Pierścionek z diamentem to jedna z najbardziej pożądanych przez panie ozdób. Jest zarówno piękny, jak i cenny. Warto pamiętać, że kamień można zawsze usunąć i spieniężyć. Osoby zainteresowane sprzedażą diamentu muszą wiedzieć, że większym zainteresowaniem cieszą się osobno zbywane kamienie niż biżuteria. Podczas gdy diamenty są pożądane przez szerokie grono inwestorów, biżuteria wykonane z ich użyciem mogą nie spotkać się z tak dużym zainteresowaniem.

Ceny diamentów a kryzysy

Choć diamenty są bezpieczną formą inwestowania kapitału i raczej nie reagują gwałtownie na zmienną sytuację gospodarczą na świecie, warto pamiętać, że także ich ceny mogą w pewnych sytuacjach ulegać spadkom i wahaniom. Analiza wartości oszlifowanych i nieoszlifowanych kamieni w latach 1970-2019 przeprowadzona przez specjalistów z Bain&Co. pokazała, że kryzys z przełomu 2008/2009 doprowadził do spadku popytu na diamentową biżuterię oraz cen tych szlachetnych kamieni.

Sytuacja szybko uległa poprawie, już po upływie pół roku ceny diamentów nieoszlifowanych poszybowały w górę. Trudności pojawiły się także podczas pandemii koronawirusa, jednak powodem nie było mniejsze zainteresowanie inwestorów, a zamknięte sklepy stacjonarne, problemy związane z przemieszczaniem się ludzi, lockdowny wprowadzane w poszczególnych krajach. Opóźnienie w dostawach spowodowały spadek sprzedaży stacjonarnej. Jednocześnie w tym samym czasie można było obserwować wzrost zainteresowania inwestorów kupnem przez Internet kamieni. Przeniesienie części handlu do sieci oraz ponowne otwarcie sklepów stacjonarnych spowodowały gwałtowny wzrost cen diamentów oszlifowanych.

Wykres 3. Zmiana cen diamentów bezbarwnych.

RAPI IDEX 5Y

źródło: obliczenia własne na podstawie danych Rapaport oraz IDEX.

Diamenty w portfelu – inwestycja długoterminowa

Inwestowanie w diamenty, choć utarło się, że wymaga wysokich środków, nie jest zarezerwowana tylko dla najbogatszych. Kolekcję diamentów, które mają największe szanse na wzrost wartości, można zbudować już od 50 tys. zł. Trzeba pamiętać, że kupno diamentów to inwestycja długoterminowa. Rynek kamieni szlachetnych rządzi się swoimi prawami – płynność jest ograniczona.

Inwestując w diamenty, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich jakość, sprawdzić certyfikat. Początkujący inwestorzy, bez konkretnej wiedzy na temat diamentów, powinny zdobyć jak największą wiedzę lub skorzystać z pomocy specjalistów. Także w Polsce znaleźć można firmy specjalizujące się w obrocie kamieniami szlachetnymi – eksperci doradzą, co zrobić, by inwestycja w diamenty była jak najkorzystniejsza i przyniosła oczekiwane zyski.

 

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.