poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Najlepsze fundusze w 2019 r.

Najlepsze fundusze w 2019 r.

autor Redakcja
0 komentarz

W naszym podsumowaniu znajdują się tylko najefektywniejsze fundusze. Nie szukamy tych, które zyskały najwięcej, ponieważ szansa na powtórzenie wyniku z 2019 r. jest nikła. Stawiamy na efektywność. To fundusze, które regularnie pokonywały swoje benchmarki w zeszłym roku mają największe prawdopodobieństwo na osiągnięcie najwyższych wyników na tle konkurencji w przyszłości.

Co miesiąc sprawdzamy każdy fundusz, z co najmniej roczną historią wycen, pod kątem jego efektywności. Porównując je między sobą tworzymy ranking. Fundusze mogą w każdym miesiącu zmieniać swoje pozycje w rankingu, ale te najlepsze utrzymują się na szczycie. W tym podsumowaniu prezentujemy fundusze, które w zeszłym roku trafiały najczęściej na pierwsze miejsce. Najlepsze fundusze dzielimy na 5 grup i dla każdej z nich przedstawiamy najlepsze fundusze inwestycyjne w 2019r.

Schroder ISF EURO Credit Conviction PLN Hedged A Acc – najlepszy fundusz dłużny korporacyjny

Jeden z najlepszych funduszy w swojej grupie. Ciężko znaleźć inny, który z taką regularnością wygrywa ze swoim benchmarkiem. W zeszłym roku fundusz zyskał 11,88% (benchmark BofA ML Euro Corporate Index 6,25%), a od pierwszej wyceny 30 września 2015r. aż 32,45%.

Wykres 1. Wynik Schroder ISF EURO Credit Conviction PLN Hedged A Acc w 2019r.

Schroder ISF EURO Credit Conviction PLN Hedged A Acc

źródło:targeto.pl

Allianz Enhanced Short Term Euro Hedged AT PLN – najlepszy fundusz dłużny uniwersalny

W zeszłym roku fundusz zarobił 1,86%. W pierwszej chwili ten wynik nie jest czymś nadzwyczajnym. Odnoszącą go do dynamiki rocznej inflacji CPI w Polsce w grudniu – 3,4%, można stwierdzić, że jest bardzo niski. Warto jednak sprawdzić na jakim rynku inwestował fundusz i ile zyskał jego benchmark indeks EONIA (Euro OverNight Index Average). Od pięciu lat w Strefie Euro obowiązują ujemne stopy procentowe. Na początku 2019r. Stopa procentowa EONIA wynosiła -0,368%. Po roku spadła do -0,454%. Przy ujemnych stopach procentowych funduszowi udało się wypracować 1,86% zwrotu.

Wykres 2. Wynik Allianz Enhanced Short Term Euro Hedged AT PLN w 2019r.

źródło: targeto.pl

Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (Aviva Investors FIO) – najlepszy fundusz polskich akcji

Efektywność w inwestowaniu jest bardzo ważna. Idealnym przykładem jest najlepszy fundusz akcji polskich w 2019r. Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (Aviva Investors FIO), który zyskał 22,04% i o 7 p.p. pokonał swój benchmark złożony z WIG, WIG Media oraz WIG Info. Inwestor, który szukać będzie zysków na polskiej giełdzie w tym roku na pokonanie rynku największe szanse będzie mieć wybierając najefektywniejsze fundusze.

Wykres 3. Wyniki Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (Aviva Investors FIO) źródło: targeto.pl

Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (Aviva Investors FIO)

źródło: targeto.pl

Schroder ISF Global Emerging Market Opportunities PLN Hedged A1 Acc – najlepszy fundusz akcji zagranicznych

Pokonanie rynku o 7 p.p. robi wrażenie, ale co powiedzieć o wyniku wyższym od benchmarku o blisko 12 p.p.?! Schroder ISF Global Emerging Market Opportunities PLN Hedged A1 Acc w zeszłym roku wypracował 27,30% stopę zwrotu wyższą o prawie 12 p.p. od indeksu MSCI Emerging Markets. W tym roku analitycy i zarządzający funduszami upatrują w rynkach wschodzących dalszych wzrostów ze względu na niskie wyceny i łagodzenie polityki pieniężnej przez banki centralne.

Wykres 4. Wynik Schroder ISF Global Emerging Market Opportunities PLN Hedged A1 Acc

Schroder ISF Global Emerging Market Opportunities PLN Hedged A1 Acc

źródło: targeto.pl

PKO Akcji Rynku Złota (PKO Parasolowy FIO) – najlepszy fundusz surowcowy

Złoto dało zarobić inwestorom w zeszłym roku, a jeszcze bardziej spółki wydobywające złoto. M.in. w te aktywa inwestuje PKO Akcji Rynku Złota (PKO Parasolowy FIO), który w zeszłym roku zyskał 55,17%. Wynik funduszu imponuje jeszcze bardziej, kiedy spojrzymy na jego benchmark, czyli ARCA Gold Minners NYSE, który zyskał „tylko” 39,72%.

Wykres 5. Wyniki PKO Akcji Rynku Złota (PKO Parasolowy FIO)

PKO Akcji Rynku Złota (PKO Parasolowy FIO)

źródło: targeto.pl

Najlepsze fundusze w 2019r.

Efektywność w funduszach inwestycyjnych jest bardzo ważna. Wiele z nich inwestuje na tym samym rynku i powstaje pytanie, które z nich wybrać. Odpowiedzi należy szukać w efektywności. Najlepsze fundusze są odpowiednio zarządzane i potrafią regularnie wypracowywać wyniki wyższe od swoich benchmarków.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.