sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Indie – prawdziwy azjatycki tygrys

Indie – prawdziwy azjatycki tygrys

autor Redakcja
0 komentarz

Solidne dane makroekonomiczne oraz silna ręka premiera Modiego niosąca perspektywiczne reformy – to fakty, które najlepiej charakteryzują Indie. Jest to kraj będący siódmą, największą gospodarką świata. Indie charakteryzuje najszybszy wzrost gospodarczy spośród rynków wschodzących oraz krajów G20, gdzie są członkiem. Według indyjskiego biura statystycznego, w IV kwartale 2016 roku, państwo to miało roczny wzrost gospodarczy na poziomie aż 7%. To wysoki wynik, mimo wycofania z obiegu banknotów z nominałem 500 i 1000 rupii. W efekcie, dzięki m.in. tej informacji mieliśmy do czynienia z ostatnimi, mocnymi wzrostami na hinduskiej giełdzie.

Szybki wzrost gospodarczy Indii jest kluczowy

Wykres 1. PKB w Indiach

Wykres 1. PKB w Indiach

Przez ostatnie dwie dekady, PKB Indii wyniosło średnio około 7%. Według szacunków, wysoki PKB ma być także utrzymany w kolejnych latach. Korzystne, długoterminowe perspektywy tego kraju wynikają z:

– młodej populacji (ogólnie aż 1,3 mld ludzi),

– niskiej zależności od krajów zagranicznych (silny popyt wewnętrzny),

– zdrowych wskaźników oszczędności,

– inwestycji oraz postępującej globalnej integracji gospodarczej (pozytywny trend eksportowy – wzrost eksportu o 17,5% r/r w lutym br.).

Dane na koniec lutego 2017r. wskazują, że inflacja znajduje się na stabilnym poziomie 3,65%. Jest on najniższy od prawie 12 lat. Korzystne wyniki gospodarcze są wspierane przez regularnie wdrażane pozytywne reformy.

Inflacja w Indiach - wykres

Wykres 2. Inflacja w Indiach

Sekretna broń Indii – młoda populacja

Młoda populacja jest bardzo istotna. Wybiegając w przyszłość, to właśnie ten wskaźnik niesie ze sobą liczne korzyści dla gospodarki. Wpływa także na perspektywiczność inwestycji na giełdzie indyjskiej – zarówno dla sektora przemysłowego, jak i usługowego. Biznes może rozwijać się, dzięki dostępowi do wielu młodych pracowników, szukających doświadczenia zawodowego. Duża ilość osób uprawnionych do podjęcia pracy, powoduje niższą presję kosztową po stronie wynagrodzeń. Rynek stoi więc w Indiach po stronie pracodawcy.

Młoda populacja w Indiach współtworzy boom konsumpcyjny. Obecnie 65% indyjskiego społeczeństwa ma mniej niż 35 lat, a średnia wieku wynosi 26,9 lat. Oczekuje się, że w 2020 roku, przeciętny wiek Hindusów wyniesie 29 lat. Dla porównania: W Chinach średnia wieku to 37 lat, a w Japonii – 48 lat. Szacuje się, że do 2050 roku, Indie zdominują kraje Azji i Pacyfiku, jeśli chodzi o wzrost populacji w wieku produkcyjnym. Wówczas ponad 1 bln ludzi w samych Indiach, będzie uprawnionych do rozpoczęcia pracy. Na podstawie tych danych można wnioskować, że w długim terminie istnieje w Indiach duży potencjał do napędzania wzrostu gospodarczego.

Graf 1. Piramida wieku obecnie i prognoza w 2050r. - indie

Graf 1. Piramida wieku obecnie i prognoza w 2050r.
źródło: http://www.populationpyramid.n

Dlaczego warto inwestować w Indiach – 5 powodów

Na co warto zwrócić uwagę?
– Ugruntowana stabilność polityczna: Ostatni wybór partii premiera Modiego w największym stanie w Indiach zapewnił spokój.
Wprowadzenie na rynek indyjski systemu zabezpieczenia społecznego, który zwiększy wydatki konsumenckie: ten ruch poprzedza wprowadzenie biometrycznych dowodów osobistych, które teraz posiada 99% dorosłych Hindusów.
Wprowadzenie od lipca 2017 r. podatku od dóbr i usług: Obecny system podatkowy Indii jest podzielony i różni się w zależności od stanu, co czyni go nieefektywnym. Specjaliści spodziewają się, że ten ujednolicony podatek zredukuje koszty ponoszone przez biznes indyjski.
Wycofanie nominałów 500 i 1000 rupii z rynku: Decyzja ta miała na celu redukcję korupcji i ograniczenie szarej strefy, a w efekcie zwiększenie ściągalności podatków. Jako jej dodatkowy efekt wskazuje się poprawę płynności na rynku bankowym oraz zwiększenie akcji kredytowej, bowiem wobec ogromnego napływu gotówki od klientów banki obniżają stopy procentowe.
Wprowadzenie Internetu szybkich prędkości: Internet stanie się w końcu dostępny po raz pierwszy dla setek, a może milionów ludzi w Indiach. To z kolei zwiększy popyt na zakupy w Internecie, ze świeżo zakładanych sklepów internetowych, w tym także na dobra z obszarów wiejskich. Taka sytuacja dodatkowo pobudzi wzrost gospodarczy Indii.

Wysokie wyceny ryzykiem inwestycyjnym

Głównym ryzykiem dla inwestycji w Indiach jest fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z wysokimi wycenami akcji, obligacji i waluty. Wskaźnik giełdowy NSE Nifty 50 osiągnął rekordowy poziom, zaś Sensex jest najwyżej od dwóch lat. Spowodowane jest to optymizmem inwestorów po zwycięstwie wyborczym w największym stanie, partii premiera Narendry Modiego Gracze giełdowi liczą na przyspieszenie reform, włącznie z wprowadzeniem VAT od sprzedaży towarów i usług.

Przy tak dużych oczekiwaniach, każda informacja inna od zakładanej, może spowodować korektę, a w efekcie spadek notowań funduszu inwestycyjnego opartego o rynek indyjski.
Zgodnie z powyższym analitycy Targeto.pl wybrali na kolejny hotFUND Franklin India Fund N (acc) PLN z zabezpieczonym ryzykiem walutowym.

Wykres 3. Wyniki funduszu Franklin India N (acc) PLN

Wykres 3. Wyniki funduszu Franklin India N (acc) PLN
źródło: https://targeto.pl/notowania/fundusz/franklin-india-fund-n-acc-pln/60405391

źródło: https://targeto.pl/notowania/fundusz/franklin-india-fund-n-acc-pln/60405391

Cena wejścia: 18,13 zł

Stop loss: 15,36 zł

Take profit: 20,85 zł

Sygnał nie jest ofertą, czy rekomendacją (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców) kupna bądź sprzedaży funduszy inwestycyjnych, ani nie stanowi zachęty do jakiejkolwiek działalności inwestycyjnej. Sygnał został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie wyrażone w sygnale nie są skierowane do konkretnego typu inwestora. Aktywa inwestycyjne, rynki inwestycyjne oraz strategie mogą nie być odpowiednie dla każdego inwestora. Niniejszy materiał jest przeznaczony dla nieokreślonego odbiorcy, ponieważ nie uwzględnia celów, potrzeb ani sytuacji finansowej inwestora. Należy pamiętać, że wynik z inwestycji może podlegać wahaniom i może zarówno wzrastać jak i spadać. Z tego względu inwestor może wypłacić mniej niż wpłacił. Należy zwrócić uwagę na daty dokumentu, ponieważ mogą zawierać informacje ważne tylko w tych datach i nie powinny być uwzględnianie później.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.