poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Ranking najlepszych IKE na 2019 rok

Ranking najlepszych IKE na 2019 rok

autor Redakcja
0 komentarz

Targeto.pl kolejny raz publikuje aktualny ranking Indywidualnych Kont Emerytalnych z funduszami inwestycyjnymi na 2019 rok.  Stworzyliśmy szczegółowe porównanie 17 ofert, produktów TFI skierowanych do przyszłych emerytów. Poznaj wszystkie oferty IKE na rynku. Dowiedz się, jakimi parametrami wygrywają w tym roku liderzy – IKE od AXA TFI oraz IKE Plus od NN Investment Partners,

Zapraszamy do lektury podsumowującej badania wszystkich IKE. W raporcie znajdziecie:

 • szczegółowe informacje o wynikach produktów,
 • informacje gdzie najkorzystniej założyć IKE,
 • komentarz eksperta na temat oferty zwycięzcy rankingu IKE 2019. 

Warto zaznaczyć również, że IKE, poza funduszami inwestycyjnymi, może być prowadzone również w formie:

 • depozytu bankowego,
 • rachunku maklerskiego,
 • dobrowolnych funduszy emerytalnych,
 • ubezpieczeń inwestycyjnych.

Jednak tylko przez fundusze mamy możliwość pośredniego inwestowania w depozyty bankowe, papiery wartościowe czy surowce. Z tego powodu postanowiliśmy skupić się na IKE w TFI.

Limity, ulgi, wysokość wpłat w IKE – to musisz wiedzieć na początek

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co roku podaje maksymalny limit wpłat na IKE. W 2018 r. było to 13 329 zł. Natomiast w 2019r. to kwota 14 295 zł. Wysokość pierwszej wpłaty waha się w zależności od TFI od 50 do 1000 zł. Minimalna kolejna wpłata jest już przeważnie znacznie mniejszą kwotą. Wpłat należy dokonywać w taki sposób (zwykły odpowiednio zatytułowany przelew bankowy jest wystarczający), aby w ciągu pierwszych 12 miesięcy uzbierać minimalną łączną sumę wpłat na IKE. Często jest to ok. 1000 zł. Więcej o tym, czym jest IKE dowiesz się z artykułu Przeczytaj, zanim przelejesz oszczędności na IKE. Ta wiedza pomoże Ci uporządkować informacje.

Porównanie ofert IKE 2019 – szeroka oferta i niskie opłaty w cenie

Miejsce instytucji finansowej w rankingu IKE zależało od wielu czynników:

 • oceny zróżnicowania oferty jeśli chodzi o ilość dostępnych funduszy w ofercie
 • dostępności funduszy opartych o strategie emerytalne,
 • szeroko rozumianych opłat pobieranych od klientów,
 • obecności opcji dodatkowych, takich jak możliwość założenia rachunku poprzez Internet, czy udostępnienia klientom IKE infolinii,
 • określenia minimalnej wysokości pierwszej wpłaty.

Najbardziej istotna była dla nas szerokość oferty. Obok samej liczby dostępnych funduszy ważne było, czy są wśród nich specjalne fundusze dedykowane długoterminowemu inwestowaniu. Nagradzaliśmy przede wszystkim ilości funduszy w ofercie towarzystw. Gotowe rozwiązania takie jak fundusze dedykowane emerytom, cyklu życia, strategie emerytalne były dodatkowo punktowane.

Stosunkowo dużo punktów w naszym rankingu można było uzyskać również za możliwie jak najniższe koszty ponoszone przez uczestnika IKE. Sprawdziliśmy więc gruntownie opłaty pobierane przez instytucje zarządzające naszymi oszczędnościami. Te bowiem, mają duży wpływ na wyniki długoterminowej inwestycji. Wzięliśmy pod uwagę opłaty za otwarcie rejestru, opłatę za zarządzanie oraz opłatę za konwersję. Ponadto, jeśli jakieś TFI miało opłatę za zakup funduszy w ramach IKE, przyznawaliśmy punkty ujemne.

Opłata za zarządzanie najistotniejszym kosztem

Oszczędzanie na IKE w TFI jest związane z zawarciem umowy z towarzystwem prowadzącym fundusze. Klient może rozlokować swoje wpłaty w oparciu o różne fundusze. W ofercie niektórych TFI jest nawet ponad 20 do wyboru, z odmiennymi strategiami inwestycyjnymi. Większość TFI przygotowała specjalne fundusze dla oszczędzających na IKE, dostosowane do potrzeb realizacji strategii emerytalnych. Chodzi przykładowo o fundusze cyklu życia, które inwestują na zasadzie – im jesteśmy starsi, tym mniejsza alokacja w akcje, a większe w bezpieczne aktywa.

Fundusze inwestycyjne mają relatywnie przejrzyste opłaty. Niekiedy pobierają opłatę za otwarcie rejestru, rzadko za konwersję czy umorzenie jednostek, ale zawsze za zarządzanie aktywami (jednak w niektórych TFI ta opłata jest obniżona dla IKE).

Jeżeli już zdecydujemy się na IKE w formie funduszu inwestycyjnego, warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty za zarządzanie aktywami. Ma ona istotny wpływ na skuteczność inwestycji. Oczywiście im opłata za zarządzanie jest niższa, tym lepiej. Generalna zasada jest jednak taka, że im fundusz więcej inwestuje w akcje, tym wyższą opłatę pobiera.

Wiemy,  jak wysokość opłaty za zarządzanie wpływa na zyski z inwestycji w fundusze. Obniżone tego typu koszty, pozwalają inwestorom oczywiście więcej zarobić. Pisaliśmy o tym więcej w tekście pt. „Więcej za mniej – opłaty w funduszach w IKE, IKZE, PSO”. Komentarze o obniżonych opłatach za zarządzanie można było przeczytać w Parkiecie (z 16 sierpnia 2017 r.) i Rzeczpospolitej (z 24 sierpnia 2017 r.).

Gorąco zachęcamy do pobierania publikacji. Będziemy Wam też wdzięczni za udział w dyskusji na ten temat oraz za wszelkie uwagi, czy Wasze wnioski. Piszcie również w komentarzach, jakie artykuły na temat emerytur i produktów emerytalnych chcielibyście przeczytać.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.