poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Dziś Ogólnopolski Dzień bez Długów – życzmy sobie niezadłużania się

Dziś Ogólnopolski Dzień bez Długów – życzmy sobie niezadłużania się

autor Redakcja
0 komentarz

Ogólnopolski Dzień Bez Długów to inicjatywa stworzona przez grupę KRUK S.A. Dzisiaj obchodzimy ją po raz dziewiąty. W 2009 roku głośny stał się problem zaciągania kredytów i innych zobowiązań, które przekraczały możliwości Polaków. Długi stale rosły, a Polacy zaczęli tracić płynność finansową. Ludzie nie mieli potrzebnej wiedzy, aby uporać się ze swoimi problemami finansowymi. Edukacja w tym zakresie, szczególnie ze strony banków, była niewystarczająca.

Dzień Długów ma uświadamiać Polaków, jakie wydatki sprawiają największe problemy. W tym dniu powinniśmy zatrzymać się i zastanowić nad swoimi finansami. Dzień Bez Długów ma pokazywać korzyści płynące z terminowej spłaty zobowiązań. Celem tej akcji jest podniesienie świadomości obywateli w zakresie zarządzania swoimi finansami, a także przekazanie wiedzy na temat odpowiedzialnego zadłużania się.

W trakcie pierwszej edycji Dnia Bez Długów została przeprowadzona ankieta, która wykazała, jak bardzo dzień ten był potrzebny dla refleksji nad naszym budżetem domowym. Powstała także strona http://www.naszedlugi.pl/ na której dowiemy się więcej o akcji i metodach radzenia sobie z długami. Możemy tam także otrzymać pomoc od eksperta i skorzystać z kalkulatora, który wyliczy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na spłatę swoich długów.

W Polsce jest 2,5 mln osób dla których Ogólnopolski Dzień bez Długów powinien być ważniejszy niż Black Friday

Aktualnie w Polsce jest 2,5 mln osób zalegających za spłatą zobowiązań, w tym:

  • 2 mln 12,8 tys. dłużników pozakredytowych,
  • 983 tys. osób zalegających ze spłatą kredytu,
  • 2 mln 504,9 tys. dłużników zarówno kredytowych, jak i pozakredytowych.

Całkowita wartość zaległości to 62,3 mld zł. Indeks Zaległych Płatności Polaków to aż 79,4pkt. Oznacza to, że na 1000 Polaków, przypada 79 niesolidnych dłużników. Średnio na jednego dłużnika przypada kwota 24 870 zł do zapłaty.

Najgorsza sytuacja na dzikim zachodzie

Najgorsza sytuacja jest w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz kujawsko-pomorskim.

Dwukrotnie mniej dłużników jest w województwach: podlaskim, małopolskim i podkarpackim. Ze swoimi finansami najbardziej nie radzą sobie osoby w wieku 18-24 lata, gdzie prawie co czwarty człowiek ma długi. Źle jest także z finansami osób powyżej 65 lat. 22% z nich ma długi. Co pokazuje, jak ważne jest zabezpieczanie jesieni życia w okresie aktywności zawodowej w miarę swoich możliwości.

Rekordziści liczą dług w milionach

Z wiekiem ludzie zadłużają się coraz bardziej. Rocznie widać tendencję wzrostową. Nasze społeczeństwo się bogaci, ale z przedstawionych danych wynika, że robi to „na kredyt”. Z drugiej strony należny pamiętać, że biedni kredytów nie dostają – podkreśla Aleksander Matusiewicz, analityk Targeto.pl.

Na pierwszym miejscu, niechlubnego rankingu najbardziej zadłużonych znalazł się 67-letni mieszkaniec Mazowsza. Jego dług wynosi około 104 mln. złotych. Drugie miejsce zajął 61-letni mieszkaniec województwa lubelskiego z ponad 65 mln zł długów. Na trzecim miejscu uplasował się mieszkaniec Dolnego Śląska, którego nieopłacone rachunki i kredyty opiewają na kwotę 45 mln zł.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.